Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Да ли је свет спреман да се суочи са нуклеарним ратом?


11.02.2019

Да ли је свет спреман да се суочи са нуклеарним ратом? Не, стога забранимо нукеларну бомбу

Седамдесет четири године након што је нуклеарно оружје уништило јапанске градове Хирошиму и Нагасаки, ризик од поновне употребе нуклеарног оружја је у порасту. Далеко од тога да предузму кораке да испуне своје дугогодишње обавезе у области нуклеарног разоружања, државе које поседују нуклеарно наоружање данас усавршавају своје арсенале, развијају нове врсте нуклеарног оружја и чине их лакшим за употребу. А инциденти међу оружаним снагама држава са нуклеарним наоружањем и њиховим савезницама догађају се забрињавајуће често.

Међународни комитет Црвеног крста (МКЦК) је дубоко забринут због узнемирујућег урушавања оквира за контролу нуклеарног разоружања и контролу оружја. Недавне одлуке доприносе забрињавајуćем тренду нове трке нуклеарног наоружања, а самим тим и повеćаног ризика од употребе нуклеарног оружја. МКЦК позива дотичне државе и оне који су у позицији да на њих утичу, да преокрену овај узнемирујуćи тренд.

Да би се зауставио пораст од нуклеарних ризика у светској политици, МКЦК, Међународна федерација друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца (МФЦК) и шири Међународни покрет Црвеног крста и Црвеног полумесеца и  данас покреćу глобалну кампању. Циљ видео кампање је да се додатно скрене пажња јавности на катастрофалне хуманитарне последице нуклеарног рата и да у крајњој линији охрабри људе да подстакну своје владе да потпишу и ратификују Споразум о забрани нуклеарног оружја.

Погледајте видео овде: https://youtu.be/DI7z03zVa3I

Јавност је позвана да се пријави и сазна више о кампањи овде: www.notonukes.org

„Сваки ризик од употребе нуклеарн ог оружја је неприхватљив. Споразум представља светионик наде и битну меру за смањење ризика од нуклеарне катастрофе “, изјавио је председник МКЦК-а Питер Маурер.

До сада је седамдесет држава потписало Споразум о забрани нуклеарног оружја, а двадесет и једна држава је ратификовала или на неки други начин приступила Споразуму.

“У многим земљама, национална друштва Црвеног крста и Црвеног полумесеца раде са владама, националним парламентима и цивилним друштвом како би омогућили брзо приступање Споразуму. Наставиćемо да радимо у оквиру наше мреже како бисмо заговарали идеју света без нуклеарног оружја. Ништа не може да припреми свет за ужасе нуклеарног рата. Након 74 године, још увек нисмо научили лекцију о патњи, разарању и смрти Хирошиме и Нагасакија “, рекао је председник МФЦК-а Франческо Рока.

“Грађани, парламенти и цивилно друштво имају кључну улогу у смањењу ризика од употребе нуклеарног оружја. У време растућих међународних напетости, позивам све да делују хитно и одлучно како  бисмо завршили са ером нуклеарног оружја ”, рекао је господин Маурер.

Нуклеарно оружје је најразорније и најубојитије оружје икада измишљено. Јапански Црвени крст и МКЦК су били директни сведоци ове тврдње у Хирошими и Нагасакију 1945. године, док су покушавали да помогну умируćима и повређенима. Нуклеарне експлозије убиле су десетине хиљада људи, уништиле медицинске установе,  остављајуćи за собом ужасне услове преживелима.

И дан данас, болнице Јапанског Црвеног крста још увек лече жртве рака, укључујуćи и оне од леукемије, које се могу приписати зрачењу атомских експлозија из 1945. године.

Добро документовани докази о катастрофалним хуманитарним последицама нуклеарног наоружања бацају значајну сумњу на то да ли се то оружје може користити у складу с међународним хуманитарним правом. На основу тога, Међународни покрет Црвеног крста и Црвеног полумесеца упорно позива на престанак употребе нуклеарног оружја и на њихову потпуну забрану и елиминацију.

Кључне поруке:

  1. Нуклеарно оружје које је употребљено 1945. године је имало страшне хуманитарне последице, а уколико би данас било употребљено изазвало би непроцењиву људску патњу и имало глобалне и дугорочне последице по животну средину, здравље и развој. Кад би дошло до нуклеарног рата, капацитет за реаговање био би недовољан, због радиоактивних болести и пада производње хране која би уследила и степена уништења и контаминације које би ово оружје изазвало.
  2. Да би се све већи ризик од употребе нуклеарног оружја у светској политици зауставио, МКЦК и Међународни покрет Црвеног крста и Црвеног полумесеца данас покреćу глобалну кампању. Циљ кампање је да се додатно скрене пажња јавности на катастрофалне хуманитарне последице нуклеарног рата и да је охрабри да подстакне своје владе да потпишу и ратификују Споразум о забрани нуклеарног оружја.
  3. Седамдесет и четири године након што је нуклеарно оружје уништило јапанске градове Хирошиму и Нагасаки, расте ризик од поновне употребе нуклеарног оружја. Постоји и реална опасност од нуклеарних несреćа, будуćи да су многи нуклеарни арсенали подложни сајбер нападима, не одржавају се правилно или су контролисани застарелом технологијом. Модернизација нуклеарних арсенала може их учинити употребљивијим и подложнијим сајбер нападима.
  4. Дискусија о нуклеарном оружју велике или мале снаге занемарује катастрофалне хуманитарне последице било какве употребе ових застрашујуćих оружја. Морамо се сетити да је разарање Хирошиме и Нагасакија резултат оружја које је „мало“ у односу на веćину бомби у данашњим нуклеарним арсеналима.
  5. Дискусија о нуклеарном оружју велике или мале снаге занемарује катастрофалне хуманитарне последице било какве употребе ових застрашујуćих оружја. Морамо се сетити да је разарање Хирошиме и Нагасакија резултат оружја које је „мало“ у односу на веćину бомби у данашњим нуклеарним арсеналима.
  6. По први пут у последњих неколико деценија, постоји прави осеćај хитности и међународног напора по овом питању. МКЦК и Покрет Црвеног крста и Црвеног полумесеца дуго су позивали на забрану и укидање нуклеарног оружја, а прошлогодишњи Споразум о забрани нуклеарног оружја видимо као неопходан корак ка постизању тих циљева. Овај Споразум представља светионик наде и битну меру за смањење ризика од нуклеарне катастрофе.
  7. С обзиром на катастрофалне хуманитарне последице било какве употребе нуклеарног оружја и глобалне последице чак и њене ограничене употребе, све државе имају интерес од забране и укидања нуклеарног оружја. МКЦК позива све државе да се придруже Споразуму о забрани нуклеарног оружја.
  8. Постоје сјајни примери успеха када је човечанство забранило неке врсте оружја: хемијско и биолошко оружје, касетне бомбе и антиперсоналне мине законски су забрањени и постали су морално неприхватљиви, а земље су у великој мери престале да их користе (што показује да међународни правни споразуми заправо функционишу). Нуклеарно разоружање је хуманитарни императив.