Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Десет година кампање “Старење захтева деловање” (АДА)


17.10.2017

Десет година кампање “Старење захтева деловање” (АДА) обележено посетом старијих жена Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања

Пре тачно десет година на иницијативу HelpAge International широм света почела је глобална кампања АДА – Старење захтева деловање, која је имала за циљ да се поводом 1. октобра, Међународног дана старијих особа, старије особе сусретну са доносиоцима одлука и да истакну проблеме и изазове  са којима се суочавају, али и да истакну значај свог учествовања у друштву. Ове године су у преко 55 земаља света старије особе покушале да доносиоцима одлука прикажу допринос старијих у друштву. Црвени крст Србије, чланице мреже ХуманаС и старије жене су ове године имале састанак са помоћником министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милошем Јанковићем.

Ове године су делегацију чиниле жене управо из разлога да би се истакао допринос старијих жена у породици, заједници и друштву. Међу старијим женама, волонтеркама Црвеног крста Србије биле је Мирослава Матић која је као једна од две старије жене из целог света учествовала на осмом састанку Отворене радне групе за старење у  седишту Уједињених нација у Њујорку јула ове године, али и Даница Шмиц која је добитник награде за хуманост листа Хелло. Све старије жене су истакле колико су важни волонтерски рад и међугенерацијска солидарност која промовише сарадњу и солодарност и омогућава да ниједан грађанин/грађанка Републике Србије не буде заборављена. Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије истакла је значај мреже ХуманаС и залагање за побољшање положаја старијих кроз истраживачке и заговарачке активности, али је и упознала помоћника са кључним активностима Црвеног крста на подршци старијима на нивоу целе Србије. У делегацији су били и представници чланица мреже ХуманаС, удружења Хлеб живота и Амитy. Представница Хлеба живота је такође говорила да су и они у процедури лиценцирања за пружаоца услуга помоћи у кући одраслима и старијима. Представница Амитy-а је упознала помоћника са тим да Амитy ове године води кампању „Зауставимо насиље и дискриминацију над старијим женама“, као и истраживање живота и потреба старачких домаћинстава на Новом Београду.

Чланице делегације су истакле значај укључивања цивилног сектора и самих старијих у процес креирања законодавних оквира а у циљу унапређења положаја старијих, пружања одговарајуће подршке члановима породице који брину о својим болесним старијим члановима и како би се створио погоднији оквир за подстицање солидарности међу свим генерацијама и тиме стварања основа за кохезивно друштво.

Помоћник министра је говорио о томе шта Влада Републике Србије чини да побољша положај угрожених старијих особа, али и напоре да се промени слика о старијима у јавности, како би се препознао њихов допринос друштву. Он јетакође истакао значај партнерства између институција и организација цивилног друштва у решавању ових битних друштвених питања.