Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Едукација едукатора на тему “Превенција насиља над старијим особама” у Киргистанском Црвеном полумесецу


17.07.2023

У Бишкеку, главом граду Киргистана је од 10. до 11. јула 2023. године одржана едукација едукатора на тему “Превенције насиља над старијим особама”. Обуку су држали стручни сарадници Црвеног крста Србије Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић.  Учесници обуке били су запослени и волонтери из седишта као и локалних организација Киргистанског Црвеног полумесеца, али и социјални радници који раде у Министарству за социјална питања Републике Киргистан. На обуци је било присутно 25 учесника/ца.

Општи циљ програма обуке који су креирали експерти Црвеног крста Србије Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић је да професионалци стекну опште и професионалне компетенције релевантне за препознавање насиља над старијим женама и мушкарцима и да науче адекватно поступање у тим случајевима. Специфични циљеви програма обуке: 1) стицање знања о теоријским дефиницијама и практичним вештинама које се односе на препознавање насиља над старијим женама и мушкарцима, као и о одговарајућем законском оквиру и решењима која су основа за поступање у случајевима у којима постоји основана сумња на насиље; 2) стицање знања о облицима насиља, факторима ризика и заштитним факторима, починиоцима као и процедурама пријављивања; 3) стицање знања о препрекама које спречавају старије жене и мушкарце да пријаве насиље и потенцијалним проблемима у процесу пријављивања.

Обука је трајала 16 сати, у оквиру обуке постоји пет модула са 11 тематских сесија. Теме модула обухватају: дефиниције и концепти насиља над старијим женама; врсте и карактеристике насиља над старијим женама; фактори ризика и заштитни фактори; починиоци злостављања; процедуре пријављивања.

Размена искустава у оквиру Националних друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца је од изузетног значаја за унапређење положаја рањивих група у овом случају старијих жена и мушкараца. Широм света нарочито током пандемије ЦОВИД-19 бележи се повећање броја случајева насиља над старијим особама и обуке запослених и волонтера и професионалаца у различитим институцијама су од великог значаја како би се превенирало насиље и помогло жртвама.