Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Завршна конференција у оквиру пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ у Црној Гори


25.01.2019

У Подгорици је 17. и 18. јануара 2018. године одржана завршна национална конференција пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ (ТАСИОП) у организацији Црвеног крста Црне Горе који је координирао имплементацију пројекта у Црној Гори. Конференцији су присуствовали представници Црвеног крста Србије Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић који координира целокупним пројектом у пет земаља западног Балкана. Циљ конференције био је да се представе резултати пројекта, пре свега унапређење сарадње релевантних институција и организација цивилног друштва, као и дискусија о положају старијих особа, услугама које им се пружају и плановима за наредни период.

Конференцију је отворила генерална секретарка Црвеног крста Црне Горе, Јелена Дубак која је истакла да се и Црна Гора суочава са последицама демографског старења и да тренутно 14% становништва Црне Горе старије од 65 година, са тенденцијом даљег раста.  Чињеница је да је овај трогодишњи пројекат појачао заговарачке активности и ставио старење на агенду јавних политика.

Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије, као представник координатора пројекта у пет држава региона, је представила успехе пројекта у јачању мрежа цивилног друштва на Западном Балкану како би допринеле бољој социјалној укључености старијих, говорећи о конкретним активностима у пројекту усмереним на побољшање јавних политика али и оснаживање самих старијих. Врло важан закључак координатора пројекта је да је у Црној Гори успешно започето заговарање за људска права старијих управо кроз овај пројекат. Такође, пројекат је утицао на препознавање злостављања старијих у Црној Гори као проблема о коме је потребно отворено причати. У вези са тим, неопходно је спровести истраживања која ће осветлити овај феномен и омогућити да се на основу релевантних и проверљивих података креирају,  препоруке за јавне политике које би омогућиле заштиту старијих од злостављања. Наташа Тодоровић је такође говорила и о реализацији пројекта у Србији.

Заменик Заштитника грађана Синиша Бјековић говорио је о изазовима и примерима добре праксе у заштити старијих у Црној Гори.

На конференцији су говорили и представница Министарства рада и социјалног старања, Ивана Бошковић, координатор пројекта у Црној Гори, г. Игор Јокановић из Црвеног крста Црне Горе, Синиша Бјековић, заменик Заштитника људских права и слобода, представници Центра за социјални рад Подгорица, организације Наше доба, чланице мреже Дигнитас, Црвеног крста Италије, директор Дома здравља Подгорица, Међународне федерације Црвеног крста и Црвеног полумесеца, Завода за социјалну и дечију заштиту, Института за јавно здравље, Дома старих „Грабовац“ и Центра за социјални рад Никшић

Крај конференције је био посвећен плановима за наредни период, а који укључују проширивање и јачање заговарачких активности за побољшање положаја старијих како у Црној Гори тако и у региону.