Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Иницијатива за социјално укључивање старијих особа: Мониторинг посета Црној Гори


16.11.2016

Црвени крст Србије као координатор пројекта “Иницијатива за социјално укључивање старијих особа”, има обавезу да посети све партнере у пројекту и да се упозна са реализацијом пројекта у свих пет земаља, као и да, уколико дође до неких проблема у реализацији, помогне партнеру приликом превазилажења проблема. Друга мониторинг посета у пројекту је била Црвеном крсту Црне Горе и мрежи Дигнитас и организована је у петак 11. новембра 2016. године. Састанак је организован у просторијама Црвеног крста Црне Горе, а састанку су присуствовали представници мреже Дигнитас, Завода за социјалну и дечју заштиту и Министарства за рад и социјално старање. Као представници тима за координацију пројекта, присуствовали су Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић из Црвеног крста Србије, а Црвени крст Црне Горе су представљали Јелена Шофранац и Игор Јокановић, координатори пројекта у својој држави.

Састанку је присуствовала Ивана Бошковић из Министарства за рад и социјално старање која је представила активности и сервисе намењене старијим особама као и планове министарства за будући период. Тренутно је у Црној Гори на пословима Помоћи у кући ангажовано 109 геронтодомаћица које обилазе 1.000 корисника, постоје два Дома за смештај старијих лица, као и Дневни центар за старије у Никшићу, а у плану је изградња домова у Пљевљима и Никшићу. Свесни потребе развијања међугенерацијске солидарности реализован је и програм дигиталне инклузије старијих. Дигиталну инклузију као успешан модел развија и Црвени крст Црне Горе, с тим да се фокусирао посебно на рурална подручја у Мојковцу. Овим пројектом омогућили су старијима који су остали да живе сами да науче да користе скајп и да могу да комуницирају са члановима својих породица који живе у иностранству, а њиховим породицама су омогућили бригу на даљину.

Драгана Ђуровић из Завода за социјалну и дечију заштиту говорила је о лиценцирању услуга геронтодомаћица и едукацијама за које ће бити задужен завод.

Бранко Милошевић из Савеза пензионера Црне Горе посебно је нагласио да је здраво, активно старење врло важан сегмент деловања Удружења пензионера, али да се само заједничким деловањем, може успешније борити против стигме, предрасуда и стереотипа према старијим особама. У Црној Гори има 115.000 пензионера од тога је 85.000 старије од 65 година, а један од циљева је очување психофизичког здравља чланова и са друге стране помоћ оним најугроженијим пензионерима кроз субвенције и олакшице.

Као представник НВО „Наше доба“ Весна Лакуш такође је истакла дигиталну инклузију и едукацију старијих, јер ће сада у ери дигитализације бити потребно да старији користе компјутер у смислу лакшег остварења права.

Општи закључак је да иако се ради о мрежи која је настала пре неколико месеци, свакако постоји кохезија и осећај припадности мрежи, као и мотивација да се уложе напори да се заједнички реше идентификовани проблеми старијих у Црној Гори.

Главна порука је свакако да је потребно да се мреже шире и да се укључују нове чланице, које свакако могу да побољшају рад мреже, и да дају нове погледе  на постојеће проблеме, али да се у њихов рад укључе и представници релевантних министарстава.