Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Иницијатива за социјално укључивање старијих особа


08.03.2016

Црвени крст Србије почиње са реализацијом ИПА пројекта под називом "Иницијатива за социјално укључивање старијих особа".  Прва активност у пројекту је састанак партнера који ће се одржати у Црвеном крсту Србије од 9. до 11. марта.

У питању је трогодишњи пројекат који је финансиран од стране Европске уније, а део финансијске подршке пројекту обезбедила је Аустријска агенција за развој. Црвени крст Србије је носилац пројекта, а партнери су Аустријски Црвени крст, Албанско удружење геронтолога и геријатара, НВО Осмјех из Босне и Херцеговине, Црвени крст Црне горе, Македонски Црвени крст и НВО Хуманост из Македоније.

Главни циљ пројекта је веће и активније укључивање старијих у процесе доношења одлука које се тичу старења и старости, као и јачање позитивне слике о старијим особама у земљама које су укључене у пројекат.

Да би се овај циљ остварио неопходно је пре свега јачати капацитете организација цивилног друштва и самих старијих кроз едукације и радионице. Врло је важан и рад са медијима, како би се слика о старости и старењу променила. Ово је начин да се утиче на смањивање дискриминације која врло често представља и пут ка социјалном искључивању и насиљу. С тим у вези у оквиру пројекта биће организоване едукације за новинаре на тему старости и старења.

Такође је планиран и рад на подизању свести јавности о здравом старењу, целоживотном учењу и волонтеризму кроз кампање које ће бити организоване у исто време у свих пет земаља. Ове кампање имаће за циљ јачање позитивне слике о старијим особама које доприносе развоју и својим знањем и искуством помажу јачању кохезије друштва на националном и локалном нивоу. Креирање и ширење позитивне слике о старијим особама помаже да се умањи њихова изолација и подстичу се они сами да постану активнији и остваре се као пуноправни чланови друштва.

Поред ових активности планирана је и подршка волонтерским активностима старијих особа, како у урбаним тако и у руралним срединама. 

Важан део пројекта је заговарање за побољшање квалитета живота старијих, па су планирана истраживања која ће омогућити да се прикупе подаци на основу којих би се касније израдиле препоруке за доносиоце одлука и за креирање  инклузивних политика.