Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Међународни дан породице


18.05.2017

Поводом 15. маја Међународног дана породице, у Палати Србија одржан је стручни скуп под називом „Међугенерацијска солидарност: значај и перспективе“. Стручни скуп организовало је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и он представља још један корак у промовисању међугенерацијске солидарности и комплементарности између различитих генерација, као и борбу против стереотипа и предрасуда које представљају ризик у развијању међугенерацијске равноправности.

Скуп је отворио Министар Александар Вулин, Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије и Никола Рајичић из Канцеларије за младе и сарадњу са удружењима Града Београда. У својим обраћањима сви су истакли да је питање међугенерацијске солидарности једно од најважнијих питања у развоју кохезивног друштва и да је међугенерацијска равноправност и одговорност важна и да она омогућава да се смањи јаз међу генарацијама. Наташа Тодоровић посебно је истаклаљуди данас живе дуже у бољем здрављу, остају дуже активни, са друге стране, мења се структура породице, људи имају мањи број деце и касније их добијају, више се улаже у образовање и лични развој. Према томе питање старења није изоловано питање, морамо бити свесни да демографско старење утиче на све сфере живота, на рад, запошљавање, образовање, пензиони систем, личне финансије, приступ здравственим и социјалним услугама, на услуге транспорта, на потрошњу, на партиципацију, међугенерацијску солидарност и привредни раст. Наравно треба променити и слику о старијим особама, да оне нису терет друштву и буџету, већ су потенцијал који треба препознати и да је за једно друштво важно да боље искористи потенцијал свих генерација и омогући њихов потпуни развој.

Генерални секретар Црвеног крста Србије Весна Миленовић говорила је о активностима Црвеног крста Србије које су усмерене на међугенерацијску солидарност. Истичући да већина програма и пројеката које реализује Црвени крст садрже компоненту међугенерацијске солидарности. У свим активностима учествују и млади и старији волонтери, чак и у оним најзахтевнијим, а то је деловање у несрећама. Весна Миленовић је дала и неколико примера добре праксе, пример Црвеног крста Инђија, где су старије жене чланице „Кутка за срећан тренутак“, ангажоване од стране школе да волонтерски у изборном предмету домаћинство науче ученике ручним радовима.

Поред тога на конференцији су млади волонтери Црвеног крста Савски Венац говорили о својим искуствима сарадње међу генерацијама. Скупу су присуствовали и представници организација из мреже Хуманас, али и старији волонтери.