Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Мониторинг посета Црвеном крсту Црне Горе и мрежи Дигнитас


17.09.2018

У оквиру пројекта “Иницијатива за социјално укључивање старијих особа” представници Црвеног крста Србије су од 8. до 12. септембра били у мониторинг посети Црној Гори. Поред састанка са партнерима на пројекту посета је обухватила и састанке са шест организација које реализују микропројекте. Ова посета је је показала да је мрежа која је настала током пројеката у Црној Гори постала одржива и значајна за заговарање за побољшање положаја старијих жена и мушкараца у Црној Гори. Све чланице мреже су мотивисане да мрежа и даље настави са активностима и сматрају да је сарадња са мрежама у региону важна и у будућем периоду.

Поред састанка са Генералним секретаром Црвеног крста Црне Горе Јеленом Дубак и координарорима пројекта у Црној Гори Игором Јокановићем и Јеленом Шофранац представници Црвеног крста Србије Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић посетили су шест организација које развијају мале пројекте који јачају и подржавају социјалну укљученост старијих. Ови пројекти на различите начине доприносе иницијативи за развој инклузивног друштва за све генерације и доводе до побољшања квалитета живота старијих из различитих средина у Црној Гори.

Организација “Наше доба” из Подгорице кроз компјутерске радионице покушава да унапреди дигиталну укљученост старијих особа и тиме олакша приступ услугама, а организација “Повјерење” из Бара кроз предавања и радионице покушава да развије међугенерацијску солидарност. Посета је обухватила и организацију “Хуманитарац” из Никшића која је своје активности усмерила на укљученост старијих из руралних области, трудећи се да нико не буде заборављен и остављен. Као и у другим државама Западног Балкана особе које живе на селу имају отежан приступ услугама здравствене и социјалне заштите и у већини случајева живе у самачким старачким домаћинствима. Истог дана обиђена је и организација “Мy wаy” са Цетиња која се у свом пројекту бави унапређењу здравља старијих жена и која организује предавања на тему здравља и превенције.

Последњег дана мониторинг посете састанци су организовани са још две организације. Прва је “Удружење љубитеља Горице и припроде”, која кроз природу и очување и сређивање дела парка покушава да укључи старије особе у уређење, али и у осећај да је Горица и природа њихова и да се ту могу окупљати и организовати радионице. Последња организација “Родитељи” била је пример добре праксе како успешно повезати старије особе и младе да се боље разумеју и унапреде свој однос.

Ова мониторинг посета је значајна, јер је показала да су партнери из Црне Горе у имплементацији пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ којим у пет држава у региону координира Црвени крст Србије, а подржан је од стране Европске уније, Аустријске развојне агенције и Аустријског Црвеног крста, постигли циљеве који су постављени и да је могућа даља успешна регионална сарадња на пројектима који се тичу достојанственог старења на Западном Балкану.