Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

НАУЧНИ КАРНЕВАЛ


23.09.2023

Представници Црвеног крста Србије учествовали су на ”Научном карневалу” који се одржао у Копенхагену 11. 12 и 13. септембра 2023. године у Данској. Организатор Карневала био је Референтни центар за психосоцијалну подршку Међународне федерације Друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца.

Ово је четврта година како се овај Карневал одржава, а његов циљ је размена искустава из области истраживачког рада у оквиру покрета Црвеног крста и Црвеног полумесеца, као и стварање партнерских односа са представницима научних институција а све у циљу да се унапреде услуге, и обезбеди приступ људским правима. Важан аспект овог састанка је да се скрене пажња да је ментално здравље важан део здравља.  

Учесници Карневала били су представници Светске здравствене организације, Тринити Универзитета, Универзитета из Копенхагена, Универзитета Џонс Хопкинс, Референтног центра за психосоцијалну подршку, Истраживачког института из Финске, Међународне федерације Друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца, Међународног комитета Црвеног крста, Кенијског Црвеног крста, Црвеног крста Јапана, Иранског Црвеног полумесеца, Данског Црвеног крста, Црвеног крста Украјине, Америчког Црвеног крста, Швајцарског Црвеног крста, Британског Црвеног крста и Црвеног крста Србије који су представили своје истраживачке пројекте и радове.

У оквиру програма Карневала Ребека Хорн је представила резултате свог истраживања које је спровела са Националним друштвима а које је имало за циљ да прикупи резултате о програмима и пројектима из области менталног здравља. Приликом прикупљања података издвојила је примере добре праксе. Међу примерима добре праксе Црвени крст Србије је био представљен три пута и учесници Карневала могли су да се упознају са истраживањима које могу да понове у својим земљама. Представљена су истраживања: ”Приступ услугама дуготрајне неге на Западном Балкану”, ”Превенција насиља над старијим женама на Западном Балкану, у Молдавији и Украјини” и ”Ментално здравље неформалних неговатеља”. Поред ова три примера организатори су изразили жељу да добију информације и о другим истаживањима Црвеног крста Србије као што је Међугенерацијска сарадња и Ментално здравље миграната.

Црвени крст Србије је у овој области постао препознатљив, спајајући истраживања на основу чијих резултата се дизајнирају активности усмерене на подршку помоћ и унапређење положаја различитих категорија становништва.