Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 15. ЈУНА, МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА БОРБЕ ПРОТИВ НАСИЉА НАД СТАРИЈИМ ОСОБАМА


14.06.2017

Поводом 15. Јуна, Међународног дана борбе против насиља над старијима Црвени крст Србије и Повереница за заштиту равноправности организују конференцију “Злостављање старијих - шта даље, како спречити?” која ће бити одржана у Црвеном крсту Србије 15. јуна са почетком у 10:30 часова у свечаној сали на I спрату.  На конференцији ће говорити Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, Проф. др Драган Радовановић, председник Црвеног крста Србије, Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, др Мехо Махмутовић, државни секретар Министарствао здравља, dr Zsofia Pusztai, шеф канцеларије Светске здравствене организације у Србији, Владана Јовић, заменик Заштитника грађана, Проф. др Снежана Павлекић, Институт за судску медицину, Медицински факултет у Београду, Надежда Сатарић, Амитy, Гордана Ковић, Републички завод за социјалну заштиту, Јасмина Танасић, Стална конференција градова и општина и Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије.

Злостављање старијих је често скривено, потцењено и игнорисано и дуго се сматрало да је оно приватна ствар. Није  изненађење да се оно углавном пријавлљује много мање него што се дешава. Конференцијом желимо да позовемо јавни и цивилни сектор, професионалце и саме старије, да током целе године раде на превенцији дискриминације и свих облика злостављања старијих особа које делимо у следеће категорије: психолошко – увреде, оптужбе, принуде, игнорисање, посматрање с висине; физичко – ударање, штипање, батине, претње насиљем и смрћу; сексуално – силовање, силовање у покушају, непримерено додиривање и неадекватан ласциван речник; финансијско – искоришћавање зарад остварења фиансијског добитка, на пример узимање штедње без дозволе или онемогућавање приступа приходу или имовини; занемаривање – ускраћивање намирница или давање неадекватне хране, напуштање, ускраћивање хигијенских радњи или чисте одеће, излагање социјалној изолацији; структурно – системско злостављање у коме друштво одриче вредност старијим мушкарцима и женама.

Последње истраживање на тему злостављања старијих у Србији  спровео је  Црвени крст Србије 2016. године у 9 општина у Србији, а у коме је учествовало 616 старијих особа. Истраживање је показало: да је 18,6% старијих особа доживело неки облик злостављања током трећег и четвртог животног доба, подаци добијени у овом истраживању веома су слични подацима које смо добили телефонским истраживањем на 800 старијих особа који су објављени крајем 2015. године (Повереница и Црвени крст Србије), где је 19,6% старијих изјавило да је доживело неки облик насиља, на основу тога можемо да закључимо да насиље над старијима представља проблем и да су потребне како превентивне мере, тако и казнене мере како би се оно спречило. Насиљу су у скоро свим његовим формама више изложени старији који имају нижи ниво социјалних активности, функционално зависни и хронично болесни.

Ове године на глобалном нивоу истакнут је један посебан вид насиља, који је често непрепознат од стране самих старијих особа, а то је финансијско или економско насиље. На основу расположивих података, 5 до 10% старијих особа широм света доживело је неку врсту финансијске експлоатације. Међутим, често се ова врста злостављања не пријављује, делимично због стида и срамоте од стране жртве или због њихове немогућности да пријаве услед когнитивних и других оштеćења, са друге стране веćина студија о овој врсти насиља заснива се на пријављеним случајевима. Финансијска експлоатација има много облика. У развијеним земљама, злостављање често обухвата крађе, фалсификовање, злоупотребу имовине и пуномоćја, као и ускраćивање приступа фондовима. А у основи ове врсте насиља леже предрасуде да старијима нису потребна финансијска средства. Овогодишња тема глобалног обележавања “Препознајмо и зауставимо финансијско злоупотребу старијих, као облика кршења људских права”. Али ми са ове конференције можемо да пренесемо поруку препознајмо и зауставимо све облике злоастављања старијих особа.

Дан борбе против насиља над старијима први пут је у свету обележен 15. јуна 2006. године, а иницијатор његовог обележавања била је Међународна мрежа за превенцију насиља над старијима (ИНПЕА). У Србији је први пут овај датум обележен 15. јуна 2007. године на иницијативу Црвеног крста Србије и мреже ХуманаС. Од тада се сваке године овај датум обележава уз уску сарадњу јавног и цивилног сектора.

Уједињене Нације су на заседању Генералне Скупштине одржаном 19.децембра 2011. године у Њу Јорку резолуцијом 66/127 званично препознале злостављање старијих као јавно-здравствени и социјални проблем који угрожава здравље старијих и крши њихова људска права. То је проблем који захтева реаговање међународне заједнице па је 15. јуни као Дан борбе против насиља над старијима уврштен у календар Уједињених нација.