Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 7. АПРИЛА, СВЕТСКОГ ДАНА ЗДРАВЉА


09.04.2013

"Да ли сте под притиском? Артеријска хипертензија – од превенције до рехабилитације"

Сваке године 7. априла у целом свету се обележава Светски дан здравља као годишњица оснивања Светске здравствене организације (СЗО). Светски дан здравља је глобална кампања која позива лидере свих земаља да се фокусирају на један од јавноздравствених проблема од глобалног значаја и пружа могућности да се започне удружена акција у циљу унапређења здравља и благостања људи. Тема Светског дана здравља 2013. године је "Да ли сте под притиском? Артеријска хипертензија – од превенције до рехабилитације."

Сваке године Црвени крст Србије укључује се у обележавање Светског дана здравља кроз различите активности на целој територији Републике Србије. Један од наших циљева је подизање свести јавности о значају превенције бoleсти и промоцији здравих стилова живота. Ове године 8. априла са почетком у 11 часова у Свечаној сали Црвеног крста Србије организовано је предавање "О хипертензији". Ово предавање Црвени крст Србије и мрежа ХуманаС организују у партнерству са Геронтолошким центром Београд и Заводом за геронтологију и палијативно збрињавање .

Према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" повишен крвни притисак је најучесталија бoleст срца и крвних судова и одговоран је за настанак више од половине свих кардиоваскуларних бoleсти. У Србији приближно 47% одраслог становништва има хипертензију, односно сваки други одрасли мушкарац и 2/5 одраслих жена.

Фактори ризика за настанак хипертензије укључују пушење, неправилну исхрану, физичку неактивност. Свака трећа жена, скоро сваки четврти мушкарац и свака пета млада особа узраста од 15 до 19 година је у категорији свакодневних пушача. Недовољно је физички активно 68% становника, 20% становника не размишља о здрављу приликом избора намирница, а скоро сваки други становник Србије једе рибу мање од једном недељно. Променом начина живота особа може да утиче на факторе ризика. Компетентан одговор здравственог система у области превенције, контрole, лечења и рехабилитације представља велики изазов за здравствени систем како у свету тако и у нашој земљи.