Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Обележен 21. септембар „Светски дан борбе против Алцхајмерове болести“


22.09.2021

Црвени крст Србије је „Светски дан борбе против Алцхајмерове болести“ обележио кроз различите активности.

У Сомбору је Црвени крст Сомбора организовао предавање и разговор са старијим особама које су заинтересоване да буду укључене у реализацију пројекта “Иновативне услуге за старије у локалним заједницама (I-CCC)”. Пројекат “Иновативне услуге за старије у локалним заједницама (I-CCC)” је подржан од стране Европске уније и Аустријске развојне агенције. 

Циљ пројекта је да се унапреди положај старијих особа са дијагностикованом деменцијом али и неформалних неговатеља који брину о тим особама. Пројекат се спроводи у Аустрији, Црног Гори и Србији. Пројекат у делу који је усмерен на особе са дијагностикованом деменцијом  подразумева да уз помоћ волонтера, а уз коришћење таблета ове особе практикују когнитивне вежбе које могу да успоре ток болести.  У Србији ће 30 обучених волонтера једном недељно посећивати по 1 дементну особу и са њом радити различите задатке уз помоћ таблета. Задаци ће бити у виду математичних, језичких или музичних вежби.

На позив Волонтерског сервиса Звездара представник Црвеног крста Србије учествовао је на трибини на тему „Како препознати прве симптоме деменције и активни програм подршке и помоћи породицама оболелих од деменције“. поводом овог датума.

На трибини су учествовали: др Љубица Видић, неуропсихијатар из удружења Дестигма; проф др Александра Милићевић Калашић, Градски завод за геронтологију; Славица Станковић, извршни секретар ХХУ Хлеб живота и Александра Јовановић као представница Српског удружења за Алцхајмерову болест. Трибину је модерирала мр Радмила Урошевић, шеф Одсека за социјалну заштиту и координатор Волонтерског сервиса Звездара. Поред наведених учесника, био је и представник Црвеног крста Србије, Милош Тодоровић, асистент на пројекту “Иновативне услуге за старије у локалним заједницама (I-CCC)” који је присутне упознао са активностима и циљем пројекта који се реализује у период 2020-2023.

Светски дан борбе против Алцхајмерове болести први пут је обележен 21. септембра 1994. године, када су се удружења за борбу против ове болести и друге организације широм света ујединиле у напорима да се подигне свест о болести и њеном утицају на породице, заједнице и нације. Болест је описао немачки психијатар Алојз Алцхајмер (нем. Aloysius Alzheimer) 1906. године.

Алцхајмерова болест је дегенеративни мождани поремећај средњег или позног животног доба који уништава неуроне и везе у можданој кори што доводи до значајног губитка мождане масе, што доводи до постепеног, неповратног губитка памћења, способности говора, свести о времену и простору и, на крају, способности за старање о себи.