Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Одржана фокус група у Инђији


26.02.2019

У циљу бољег разумевања међугенерацијске сарадње и размене Црвени крст је спровео истраживања под називом “Међугенерацијска размена”. Истраживање је реализовано уз подршку Кабинета министра без портфеља задуженог за демографију и популациону политику проф. др Славице Ђукић Дејановић. Поред квантитативног дела у коме је учествовало 753 особе овај пројекат садржао је и прикупљање квалитативних података кроз фокус групе. У четвртак 21. фебруара 2019. године у просторијама Црвеног крста Инђија одржана је фокус група уз учешће различитих генерација.

Општи закључак је да међугенерацијска солидарност постоји, али да је неопходно да се много више промовише на свим нивоима и у свим областима, што сада није случај. Такође је неопходно радити са децом у школама како би деца могла да разумеју шта је то солидарност, не само међу генерацијама, већ и солидарност унутар генерације и тиме би се смањила и дискриминација као и насиље. Рад у школама и укључивање старијих би такође омогућило деци  да буду свесни различитих животних фаза и да током живота боље прихвате и своје старење. Један од закључака је да треба помоћи и родитељима, односно помоћи породицама, како би солидарност могла да буде задата вредност у друштву. Да свако треба да има пријатеље различитих генерација и оне млађе и оне старије, јер само тако ће његов живот бити богатији.

Учесници фокус групе из Инђије истакли су пример добре праксе из своје средине. Ради се о заједничкој активности “Кутка за срећни тренутак” Црвеног крста Инђије који сваког четвртка окупља старије жене и децу из основне школе. Старије жене чланице кутка биле су ангажоване на часовима “домаћинства” и училе децу плетењу и кувању. Везе које су се створиле током ових заједничких активности постоје и данас.  

Међугенерацијска солидарност се не дешава само у породици, већ и на послу, у превозу, на улици, у институцијама, на културним догађајима, али и међу комшијама у улици и згради у којој живите, па и у кафићу и зато је неопходно да све генерације буду сензибилисане једна на другу и на значај развијања међугенерацијске солидарности.

Учесници ове фокус групе истакли су да је потребно мало више радити и на промовисању међугенерацијске солидарности на послу, јер тиме се лакше постиже трансфер знања са једне на другу генерацију, а то је сада и веома важно у савременом друштву, где је раст знања много већи него у било ком другом добу.

У сваком случају развијање међугенерацијске солидарности је обавеза свих: појединца, породице, друштва и државе и свако има своју улогу и одговорност у том процесу.