Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Отворено Национално такмичење у спасилаштву на води


25.09.2023

У организацији Црвеног крста Србије, уводним речима проф. др Драгана Радовановића, председника Црвеног крста Србије, почело је Национално отворено такмичење у спасилаштву на води на Ади Циганлији. Ово такмичење уједно је и круна Националне кампање безбедности на води која се спроводила под слоганом Life Saving - спорт који чува и спасава животе.

Oтварању су присуствовали Бобан Стевановић заменик начелника Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова РС, др Слађа Антонијевић и Жељко Чавић, шеф одсека у управи за Ватрогасно-спасилачке јединице, Вујица Цакић и Јовица Стошић из Јединица за безбедност на рекама МУП-а, Дамир Штајнер, представник Олимпијског комитета Србије, др Марија Марковић из Градског завода за јавно здравље.

Поред Радовановића, такмичарима су се обратили и пожелели им срећу проф. др Сања Мазић испред Одбора савеза за Lifesaving и др Мирјана Тошић из Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“.

Докторка Тошић је нагласила да су превенција и унапређење знања и вештина кључни у области спасилаштва, те да је веома задовољна што је Институт „Др Милан Јовановић Батут“ препознат као институција која може да учествује у кампањи коју је спровео Црвени крст Србије.

Мазић је такмичарима скренула пажњу на то да су баш они најбољи међу спортистима зато што ова спортска дисциплина тражи много вештина. „Најбољи сте у трчању, роњењу, пливању, веслању, скоро да сте најбољи спортисти уопште“, казала је она и додала да је спасилаштво на води хумана спортска дисциплина јер она спасава животе. Мазић је истакла да се такмичари премају за Олимпијске игре где ће Lifesaving бити демонстративни спорт, те да би данашњи учесници у надметању требало да буду поносни.

Радовановић је учесницима пожелео успешно такмичење које је отворено без обзира на кишу. „Нисте навикли на оптималне услове и киша не може да вас спречи, ово што ви данас радите после 40 година улази у историју“, закључио је он.

Данас се такмичи 130 такмичара из 19 удружења, асоцијација и организација Црвеног крста у Србији: ЦК Косова и Метохије, ЦК Коцељева, ЦК Александровац, ЦК Крагујевац, ЦК Брус, ЦК Ужице, ЦК Краљево, Асоцијација спасилаца на води, Спасилачки савез Србије, ЦК Ниш, ЦК Јагодина, ЦК Вождовац, ЦК Стари град, ЦК Обреновац, ЦК Палилула, ЦК Нови Сад, ЦК Сремска Митровица, ЦК Суботица и Нинтел.

Такмичење се одвија у шест дисциплина: трчи-пливај-трчи, трка заставице на плажи, бацање ужета, симулација спасавања на води, спасавање спасилачким чамцем и спасавање са тубом.

Црвени крст Србије – Надлежни национални грански спортски савез за Life Saving, као дугогодишња чланица Светске и Европске федерације за спасавање на води, у оквиру глобалне кампање Светске здравствене организације „Свако може да се утопи али нико не треба“, кроз различите активности у протекла три месеца реализовао је кампању која доприноси јачању Life Saving-a, безбедности на води и превенцији утапања.

Према проценама Светске здравствене организације глобално 236.000 особа се годишње утопи, сваког дана око 650, чак 26 особа сваког сата. То је биланс тихе епидемије смртних исхода који се могу спречити.  Утапање је узрок око 2,5 милиона смрти које су могле бити спречене у последњих десет година, а и један је од десет узрока смрти деце и младих до 24 године. Ово је проблем који није довољно препознат.

Србија се према подацима Светске здравствене организације налази испод европског просека када је у питању утапање. Према њиховим подацима, од 1998-2020. године у нашој земљи годишње се утопи 89 особа.

Овим такмичењем Црвени крст Србије жели да популарише Life Saving спортску грану која доприноси да наши грађани и наше друштво буду безбедији на воденим површинама.

Национално отворено такмичење организује се у Србији први пут после 40 година.