Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Положај старијих на селу


23.12.2016
Положај старијих на селу

"Положај старијих на селу" су резултати истраживања које је Црвени крст Србије реализовао у сарадњи са Повереницом за заштиту равноправности Бранкицом Јанковић, а уз подршку Популационог фонда Уједињених нација (УНФПА), Канцеларија у Београду. У истраживању су учествовали Бранкица Јанковић, Градимир Зајић, Милутин Врачевић и Наташа Тодоровић.

Циљ овог страживања био је да се утврди положај старијих особа које живе у руралним срединама у Србији. Да се утврди у каквим условима живе старије особе на селу, колико су им доступне услуге здравствене и социјалне заштите, али и услуге транспорта. Такође да се утврди и шта им је најпотребније и на који начин би заједница могла да побољша положај старијих на селу.

Истраживање је спроведено од августа до октобра 2016.године на територији Републике Србије на случајном, репрезентативном узорку од 685 испитаника узраста старијег од 65 година који живе на селу. На северу Републике (град Београд , Војводина) анкетирано је 189 старијих особа са села, а на југу Републике Србије (Шумадија, Западна Србија, Источна Србија, Јужна Србија) анкетрирано је 496 особа са села старијих од 65 година.

Процес старења становништва широм света представља феномен о коме се пуно расправља последњих година, а чије се последице не могу више игнорисати. Старење становништва пре свега захтева адекватне одговоре кроз јавне политике које би омогућиле квалитетан и продуктиван живот старијих особа. Поред старења становништва други непобитан и значајан демографски тренд који је већ дефинисао 21. век је брза урбанизација и депопулација села и рурални области.

Данас приближно четвртина становништа у региону Европе живи у руралним областима. Подаци нам показују да је у већини земаља старење становништва у руралним областима брже и израженије него у урбаним срединама. У многим европским државама удео особа старијих од 65 година у популацији је виши у руралним него у урбаним срединама.

На жалост глобализација, савремени начин живота, интерне миграције (село-град) и промена породичне структуре довеле су и доводе до све веће изолације старијих особа које живе у руралним подручјима. Ови људи често остају заборављени и остављени да се сами сналазе. Све земље које се суочавају са овим проблемом покушавају да пронађу начине како да на најрационалнији начин омогуће приступ услугама здравствене и социјалне заштите, да омогуће адекватан транспорт и остале услуге и сервисе.

Говоре:

  • Проф др Драган Радовановић, Председник Црвеног крста Србије
  • Бранкица Јанковић, Повереница за заштиту равноправности
  • Марија Раковић, Популациони фонд Уједињених нација (УНФПА)
  • Градимир Зајић, социолог
  • Наташа Тодоровић, Црвени крст Србије 

 

26. децембар 2016. године у 11:00 часова

МЕДИЈА ЦЕНТАР