Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Посета Албанском удружењу геријатара и геронтолога


10.01.2017

У склопу дужности координатора пројекта ’’Иницијатива за социјално укључивање старијих особа’’, Црвени крст Србије има обевезу да посети све партнере у пројекту и упозна се са реализацијом пројекта у свих пет земаља у региону. Додатно, уколико се утврди да постоје проблеми у реализацији Црвени крст Србије је ту да помогне партнеру у њиховом превазилажењу, понуди примере добре праксе из других држава и слично.  Трећа мониторинг посета организована је 8. и 9. јануара 2017. године и током ње су координатори пројекта, Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић посетили Тирану. Њихов домаћин било је Албанско удружењегеријатара игеронтолога (ААГГ) које као партнер координира пројектом у Албанији.

Састанци су организовани у просторијама чланица мреже МОСХА. Ова мрежа постоји већ дуже од деценије, њоме координира ААГГ и њене чланице су организације цивилног друштва које се баве питањима старијих и старења. Циљ мреже је пре свега заговарање за побољшање квалитета живота старијих особа у Албанији, поштовање људских права старијих, укључивање старења и старости у агенду свих јавних политика, као и креирање позитивне слике о старијим особама. Посебан сегмент њихових заговарачких активности се односи на конкретне олакшице старијим особама у Албанији у приступу услугама.

Састанцима су поред представника Албанског удружења геријатара игеронтолога присуствовали представници Албанског удружења за интеграцију старијих, Удружења демографа, Удружења пензионера Албаније (председник удружења као и председник подружнице у Тирани). Координатори пројекта разговарали са представницима организација које га спроводе у Албанији, о имплементацији, активностима и плановима за наредни период, као и финансијском делу пројекта.

Током разговора представници организација мреже МОСХА су описали како су били интензивно укључени у писање петогодишњег извештаја о спровођењу Мадридског Интернационалног плана акције о старењу и надлежном министарству помогли у прикупљању података и примера добре праксе. Ово је први пут да су у Албанији организације цивилног сектора укључење у припрему овог извештаја и то се показало као успешан модел сарадње.

Такође, у досадашњем току пројекта партнери у Албанији су имали интензивне заговарачке активности које су се тицале смањења трошкова транспорта у јавном превозу у Тирани за старије од 65 година, као и укључивања старијих од 65 година у национални програм бесплатних систематских здравствених прегледа, што ће допринети бољем здравственом статусу старијих, а тиме и њиховој лакшој и бољој социјалној инклузији. Током ових активности партнери у пројекту су се током прошлог месеца састали са албанским премијером и предочили му проблеме са којима се старије особе у Албанији суочавају.

Општи закључак је да је мрежа у Албанији прилично специфична јер највећи део њених чланица чине управо удружења активних старијих. Ово даје њиховим активностима аутентичност – њихови представници знају шта старијима треба и њихов напор у борби за права старијих мотивисан је стварним познавањем потреба и капацитета ове групе. Додатно, ова мрежа има и јаку академску и истраживачку базу што даље повећава њене заговарачке капацитете.

Посета Албанском удружењу геријатара и геронтолога