Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Посета Србији председнице Међународне мреже за превенцију насиља над старијима (INPEA), Susan Somers


25.05.2018

Председница Међународне мреже за превенцију насиља над старијима (INPEA), Susan Somers посетила је Србију у периоду од 16. до 25. маја 2018. године. Циљ њене посете био је да се упозна са радом представника мреже INPEA у Србији, Наташе Тодоровић и др Милутина Врачевића, из Црвеног крста Србије. Истовремено, г-ђа Сомерс је имала низ састанака на којима је имала прилику да види залагања различитих институција, организација и појединаца на превенцији насиља над старијима у Србији.

Госпођа Сомерс је 17. маја била на састанку мреже ХуманаС и упознала се са пројектом „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ (TASIOP) који координира Црвени крст србије у пет држава региона а уз подршку Европске уније, Аустријске развојне агенције и Аустријског Црвеног крста. На састанку су представљани микро пројекти спровођени од стране организација цивилног друштва у локалним заједницама усмерени на побољшање социјалне инклузије старијих особа кроз иновативне активне активности, а који су део пројекта TASIOP.

Истог дана је госпођа Сомерс присуствовала и Националној конференцији "10 година од ступања на снагу УН Конвенције о правима особа са инвалидитетом - пут ка пуној примени" коју су заједнички организовали Тим Уједињених нација (Тим УН за људска права, UN Women, UNDP, ILO, UNFPA) и Министартсво за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, у хотелу Метропол у Београду.

Госпођа Сомерс је учествовала и на Десетом међународном геронтолошком конгресу 18. и 19. маја, на коме је као један од уводничара говорила о насиљу над старијим женама, о томе како је овај феномен недовољно истражен и недовољно препознат, те да закони нису довољно сензитивни да би у потпуности заштитили старије жене. Током говора је она истакла да је цивилни сектор у Србији врло активан у залагању за нову Конвенцију Уједињених нација о правима старијих и позвала све релевантне актере у Србији да буду још активнији и дају свој допринос заговарању за нову Конвенцију.

Госпођа Сомерс је 23. маја имала састанак са Повереницом за заштиту равноправности, госпођом Бранкицом Јанковић. Оне су разговарале о томе колико су државе отворене за доношење Нове конвенције о правима старијих и глобалној промени става у последњих десет година, као и о плановима за обележавање Међународног дана борбе против насиља над старијима, 15. јуна.

Са Миланом Марковићем и Радошем Керавицом из Одељења за људска права канцеларије Уједињених нација у Републици Србији организован је састанак 23. маја. Састанку су присуствовали и НаташаТодоровић и др Милутин Врачевић а највише се причало о промени законског оквира који се тиче одузимање пословне способности и потреби да се заштите пре свега старије особе које имају дијагностиковану деменцију.

Што се тиче будућих активности INPEA у Србији, разговарано је о упитнику који ће послужити за прикупљање података о насиљу над старијима у Србији и поређењу са другим државама, као и о плановима за превенирање насиља над старијима у Србији и новим партнерствима на националном нивоу која ће допринети бољој заштити старијих.