Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Представници Црвеног крста Србије учествовали на друштвеном дијалогу на тему “Међугенерацијска солидарност”


11.12.2021

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог организовало је 8. децембра дијалог на тему “Међугенерацијска солидарност”. На дијалогу су учествовали проф.др Драган Радовановић, председник Црвеног крста Србије и Наташа Тодоровић, стручна сарадница из Црвеног крста Србије као модератор.

Председник Црвеног крста Србије је током свог излагања истакао важност сагледавања међугенерацијске солидарности у погледу на демографске промене, климатске промене, дигиталну транзицију али и ситуације као што је КОВИД-19 пандемија.

Он је истакао да друштво на глобалном нивоу последњих година пролази кроз веома значајне промене које из темеља мењају начин живота и многе друштвене норме.

 

Убрзана урбанизација на глобалном нивоу, као и демографско старење становништва дешавају се паралелно са климатским променама али и дигиталном трансформацијом друштва, и све ове промене заједнички утичу и на појединце, на њихове породице, на локалне заједнице, али и читаве нације, па и на целу планету. Због тога је потребно да се на њих одговори кроз адекватне јавне политике, али како су у питању трендови који погађају све генерације и утичу на даљи развој људског друштва, ове политике ће имати потребан обим и ефикасност само ако буду грађене на принципу међугенерацијске солидарности. Посебно се мора истаћи да се демографски изазови често значајно разликују међу различитим деловима исте земље (урбани и рурални делови), то доводи до нових прилика и изазова, од инвестиција у инфраструктуру и приступачност до приступа услугама. Професор Радовановић је своје излагање закључио речима „Проналажење нових решења за подршку људима кроз промене биćе од суштинског значаја, а међугенерацијска солидарност и одговорности би требала да буду значајна компонента. Док су климатске промене добар пример за значај међугенерацијске солидарности јер њихови ефекти не погађају само данашње становништво, без обзира на његове године већ и генерације које ће тек бити рођене.“

Друштвени дијалог је модерирала стручна сарадница Црвеног крста Србије, Наташа Тодоровић, која је током трајања дијалога својим искуством у овој области додатно информисала присутне. Као психолог и особа која се темом старења бави више од 20 година, она је навела да је међугенерацијска солидарност комплексан појам и врло га је тешко дефинисати, јер обухвата односе који постоје унутар широких друштвених мрежа, те подразумева односе унутар породице, унутар већих заједница и нација. Са једне стране природа људских права је у њиховој универзалности, а са друге стране, како нико не би био заборављен, потребно је да се размишља партикуларно, јер људска права немају рок трајања. 

Морамо да размишљамо о приступу људским правима различитих група на пример “образовање” је важно за младе, али је важно и током целог животног циклуса. Приступ дуготрајној нези је важан за старије, али је важан и за младе. Родна равноправност и борба против насиља су једнако важни и за девојчице и за жене свих генерација. У наведеном контексту, управо кроз међугенерацијску сарадњу и дијалог можемо омогућити свим генерацијама да остваре свој пуни потенцијал.

На дијалогу су се присутнима обратили и представници институција и невладиног сектора.

Присутнима се прво обрадила Гордана Чомић, министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог. Након уводног обраћања се се обратили и проф.др Кисић Тепавчевић, министарка за рад, запошљавање борачка и социјална питања, Милан Сарић, државни секретар у министарству омладине и спорта, Милка Миловановић, државна секретарка у министарству за бригу о породици и демографију, Миља Кривокућа, саветница у министарству просвете, науке и технолошког развоја, Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, Борка Јеремић из Популационог фонда Уједињених нација (UNFPA), који је и подржао овај догађај. Поред наведених, прилику да се обрате присутнима имале су и представнице организације KOMS и Геронтолошког центра Београд, као и председнице организација Амити и Help Net.