Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Психолошка прва помоћ и психосоцијална подршка у комплексним кризама


03.05.2017

Од априла ове године Црвени крст Србије је започео са имплементацијом новог пројекта: Психолошка прва помоћ и психосоцијална подршка у комплексним кризама. Овај пројекат финансиран је од стране Европске уније односно њеног Одељења за хуманитарну помоћ и цивилну заштиту (ECHO). Пројектом координира Аустријски Црвени крст а имплементациони партнери су Црвени крст Србије, Црвени крст Македоније, Хрватски Црвени криж, Италијански црвени крст, Црвени крст Словеније као и Универзитет у Инсбруку, Аустрија.

Партнери су се на почетном састанку који је трећег и четвртог априла одржан у Бечу договарали око садржаја и конкретних активности у пројекту, дискутовали о очекивањима али и о значају и конкретним вредностима оваквог пројекта у условима мигрантске кризе која је у овом тренутку актуелна у Европи. Договорени су почетни кораци који се тичу прикупљања и прегледа постојећег материјала на тему психолошке прве помоћи и психосоцијалне подршке у партнерским националним друштвима, као и развоја програма обуке за волонтере и запослене и едукације едукатора у свакој од држава у пројекту. У овом процесу Универзитет у Инсбруку ће ставити на располагање своју експертизу али и директно учествовати у пружању обуке.

У мају месецу 2017. године почињу прве радионице у оквиру пројекта током којих ће у свакој од држава релевантни актери ангажовани у одговору на кризне ситуације на структуиран начин разменити своја искуства али такође побољшати координацију и продубити капацитете за успешно пружање психолошке прве помоћи и психосоцијалне подршке. Касније током године планирана је транснационална радионица на којој ће партнери из држава у пројекту имати прилику да на структуиран начин размењују искуства из националних контекста и дискутују о оптималним решењима која могу бити реплицирана по региону.

Овај документ приказује активности хуманитарне помоћи спроведене уз финансијску подршку Европске уније. Ставове који су овде изнесени не треба ни на који начин да буду схваћени као званичан став Европске уније а Европска комисија није одговорна за то на који ће начин бити искоришћене информације у овом документу.