Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

СВЕТСКИ ДАН ЗДРАВЉА


06.04.2017

Сутра, седмог априла у 13 часова у Црвеном крсту Србије, у свечаној Сали на првом спрату одржава се конференција посвећена Светском дану здравља. Тема овогодишње кампање Светског дана здравља посвећена је депресији, а слоган је „Депресија – хајде да разговарамо”. На конференцији ће учествовати представници Министарства здравља, Градског завода за геронтологију и палијативно збрињавање, Факултета за медије и комуникацију, Геронтолошког центра Београд, Црвеног крста Србије, као и Медицинског факултета Норвешког Универзитета за науку и технологију (НТНУ) из Трондхајма, Норвешка.

Црвени крст Србије у оквиру Јавног овлашћења посебну пажњу посвећује превенцији и подизању свести јавности о значају здравих стилова живота, а  Светски дан здравља је датум када Црвени крст Србије у свим организацијама Црвеног крста на територији Републике Србије ставља у фокус  јавноздравствени проблем који је одређен за ту годину и  својим активностима доприноси унапређењу здравља и благостања људи.

Депресија је болест коју карактеришу продужено тужно или снижено расположење, губитак интересовања за активности у којима иначе уживате, као и немогућност да обављате своје дневне активности, а  да то стање траје најмање две недеље. Поред тога, особе које пате од депресије обично имају један или више од следећих симптома: губитак енергије; промена апетита; промене у дужини спавања (спава се мање или више); анксиозност; смањена концентрација; неодулучност; немир; осећање безвредности, кривице или безнадежности; као и помишљање о самоповређивању или самоубиству.  

Једна од десет особа у свету пати од озбиљног депресивног поремећаја , а скоро једна од пет особа је имала овај поремећај у току свог живота. Процењује се да ће до 2020. године депресија бити други најчешћи узрок инвалидитета у свету.

Светска здравствена организација указује на неопходност већег улагања у подршку особама са поремећајима менталног здравља подсећајући да чак и у земљама са високим приходом готово 50% особа које пате од депресије не добија никакав третман. У просеку, свега 3% буџета за здравство улаже се у ментално здравље: земље са нижим приходима типично улажу мање од једног процента док оне са вишим долазе до удела од пет процената.

Улагање у ментално здравље је економски рационално. Светска здравствена организација саопштава да се за сваки долар уложен у ментално здравље уштеде четири долара кроз боље здравље и способност за обављање посла. Са друге стране СЗО такође скреће пажњу на снажну повезаност између депресије и других незаразних болести и поремећаја. Депресија увећава здравствене ризике везане за дијабетес или срчане болести, а са друге стране, особе које већ пате од ових здравствених поремећаја су и у увећаном ризику од депресије. Поред тога, особе које пате од депресивних поремећаја су и у увећаном ризику од злоупотребе опијата али и увећаном ризику од самоубиства.

Један од првих потеза у систематској борби против депресије је уклањање предрасуда и стигме везаних за ово обољење. Због тога је и слоган Светске здравствене организације за ову годину „Депресија – хајде да разговарамо“. За особе које живе са депресијом већ сам разговор са особом којој верују је први корак ка добијању адекватног третмана и коначном излечењу и опоравку.