Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Уметност у борби против ”ејџизма”


17.04.2024

Пројекат под називом „Age Against The Machine“, који ће Црвени крст Србије реализовати у сарадњи са Фондацијом „Нови Сад – Европска престоница културе“, почео је са реализацијом прошле недеље током састанка партнера који је трајао од 10. до 14. априла 2024. године.  Овај састанак окупио је представнике свих пет партнерских земаља које учествују у пројекту.

Општи циљ пројекта „Age Against The Machine“ је повећање свести, знања и интересовања грађана/ки као и доносилаца одлука у вези са старењем и положајем старијих особа у савременом друштву.

Пројекат ће се бавити темом ејџизма, односно борбом против старосне дискриминације и насиља над старијим особама, а такође за циљ има да створи међународну мрежу од пет градова који ће јавно заговарати борбу против „ејџизма“, користећи комбинацију различитих партиципативних примењених позоришних методологија. Кроз пројекат „Age Against The Machine“ посебно ће се истражити и преиспитати постојеће дискриминаторне праксе које постоје и које су усмерене на старије грађане/ке у различитим областима и фазама живота, а посебан акценат биће стављен на старије жене.

Овај пројекат се реализује у оквиру програма Европске комисије ЦЕРВ – Мрежа градова, са партнерима из Данске, Португалије, Италије, Пољске и Холандије. У оквиру пројекта планирано је укупно 12 активности у које спада један почетни тренинг у Новом Саду за менторе и координаторе на пројекту, пет фестивала „Age Against The Machine“ у градовима пројектних партнера (Холстебро, Кунео, Евора, Гољенов, Нови Сад), једна конференција и пет премијера позоришних представа са заједницама у државама пројектних партнера (Пољска, Србија, Португалија, Данска, Италија) почев од новембра 2024. до новембра 2025. године.

Важан партнер на пројекту је Црвени крст Србије, а његови сарадници Наташа Тодоровић и Милутин Врачевић ће бити експертска подршка свим партнерима у истраживачком процесу у вези са темама ”ејџизма”, које се односе на различите облике структуралне дискриминације, што укључује и преиспитивање постојећих законских регулатива у Европи и партнерским земљама. Током пројекта биће пилотиран и нови упитник о ејџизму.

Кроз интерактиван приступ и међугенерацијску солидарност покушаћемо да скренемо пажњу да је потребно да редефинишемо наш однос према старијим особама и да свако може да буде фактор промене, а кроз уметност и позориште можемо да допремо до већег броја људи.