Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Црвени крст Србије на конференцији „Шест месеци примене Закона о спречавању насиља у породици”


13.12.2017

Годишња конференција Мреже “Живот без насиља” одржала се 12. децембра 2017. године у Новом Саду у Скупштини Аутономне покрајне Војводине. Назив овогодишње конференције био је „Шест месеци примене Закона о спречавању насиља у породици”, а конференцију је организовао Покрајински заштитник грађана – омбудсман. Годишња конференција окупља све учеснике институција које се баве насиљем у породици и то је уједно прилика да се размене искуства, информације, продискутује на теме које се сматрају значајним у области породичног насиља и насиља над женама. Ове године на конференцији је учествовала и Наташа Тодоровић, стручни сарадник Црвеног крста Србије, која је говорила на тему “Насиље у породици према старима са посебним освртом на старије жене”.

Представница Црвеног крста Србије истакла је да насиље широм света представља озбиљан јавноздравствени, али и друштвени проблем, како у развијеним тако и у неразвијеним друштвима. Насиље над старијим женама није адекватно адресирано, мало је истраживања, политика и програма превенције. Међународни, регионални и национални правни оквири не успевају адекватно да решавају насиље, злостављање и занемаривање старијих жена.

Када говоримо о факторима повезаним са личним карактеристикама жртве под већим ризиком од насиља су старије жене у односу на старије мушкарце. Чињеница да када су жене у питању ради се о континуираном насиљу током целог живота, али код старијих жена имамо проблем недостатака података, јер се насиље над  женама старијим од 49 година (крај репродуктивног периода) врло ретко евидентира. Под већим ризиком су и старије особе са инвалидитетом, функционално зависне особе, тј. особе које су тешко покретне и зависне од неговатеља и трећег лица, особе са лошим физичким и менталним здрављем, као и особе са когнитивним проблемима. У многим истраживањима се посебно издваја деменција и депресија код старијих. Под ризиком су и особе које имају ниска примања, живе у сиромаштву и економски су зависне од друге особе. Под вечим ризиком су и жене које живе у руралним подручјима, жене са нижим нивоом писмености.

Решавање злостављања старијих подразумева усвајање приступа заснованог на правима како би се оспориле негативне социјалне норме око старења и промовисало достојанство старијих жена и мушкараца. Оно што је општи закључак је да је потребна координација свих актера и институција, бржи рад судова и адекватно централизовано вођење евиденције.