Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Црвени крст Србије на „Форуму људских права – Србија у 2021.години“


14.12.2021

Поводом обележавања Међународног дана људских права, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у партнерству са Тимом Уједињених нација у Србији, Мисијом Организације за европску безбедност и сарадњу у Србији,  Канцеларијом Савета Европе у Београду и Националним конвентом за Европску унију, организовао је „Форум људских права - Србија у 2021. години“.  На Форуму су учествовали представници министарстава, међународних организација, независних тела и организација цивилног друштва.

У име Црвеног крста Србије на Форуму је учествовала Наташа Тодоровић, психолог и експерткиња за права старијих. Она је учествовала у Панелу 1 - „Друштвене групе и приступ људским правима“ где је говорила о људским правима старијих особа.

Старије особе суочавају се са низом специфичних изазова када је у питању уживање њихових људских права. На пример, они се често суочавају са старосном дискриминацијом, одређеним облицима социјалне искључености, економском маргинализацијом због неадекватних пензија, или су жртве експлоатације и злостављања. Они су такође изложени великом ризику од озбиљних кршења људских права која су честа у установама за дуготрајну негу.

Док се људским правима старијих особа придаје више пажње последњих година управо због брзог старења становништва у Европи и свету уопште, пандемија КОВИД-19 била је нека врста увеличавајућег стакла, помоћу кога смо видели где су проблеми у приступу људским правима старијих.

Пре него што почнемо да причамо о правима старијих особа морамо препознати њихову различитост. Када кажемо старији, мислимо на особе које имају између 65 и 105 година оне се међу добом разликују више него било која добна група. Они су једна велика хетерогена група и до тих година су дошли на различите начине уз акумулацију различитих утицаја. Међу њима има различитих категорија које се разликују по образовању, финансијској сигурности, по томе да ли живе у граду или на селу, да ли живе сами, по здравственом статусу....

Да би се људска права старијих унапредила и адекватно заштитила потребно је да се донесе Нова Конвенција Уједињених нација о правима старијих особа а која ће омогућити заштиту људских права и сигурност да људска права немају рок трајања. Са наше стране велики позитивни искорак би био када би Република Србија активно учествовала у процесима доношења ове конвенције.