Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Иницијатива за социјално укључивање старијих особа


17.03.2016

Први регионални састанак пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“

Црвени крст Србије је од 9. до 11. марта успешно организовао први регионални састанак у оквиру пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ а који се од почетка фебруара имплементира у пет држава региона уз финансијску подршку Европске уније кроз ИПА фонд, као и Аустријске развојне агенције АДА. Пројекат координира Црвени крст Србије, а техничку подршку пружа Аустријски Црвени крст. Пројекат представља трогодишњи заједнички напор да се ојача позиција старијих особа у региону како би учествовале у доношењу одлука које се тичу њих, њхове заједнице и друштва у коме живе, као и организација цивилног друштва које треба да буду функционална спона између самих старијих особа и институција система како би се обезбедило пуно поштовање људских права, приступ услугама и сервисима и обезбедило активно учешће појединца у  заједници и друштву.

Партнери у пројекту су Албанско удружење геронтолога и геријатара, НВО Осмијех из Босне и Херцеговине, Македонски Црвени крст и НВО Хуманост из Македоније, као и Црвени крст Црне Горе.

На тродневном састанку који је у свечаној сали Црвеног крста Србије отворила госпођа Весна Миленовић, Генерални секретар Црвеног крста Србије партнери су дискутовали о првој години активности у пројекту током које ће сваки од партнера радити на ојачавању организација цивилног друштва које се баве јавним заговарањем за боље укључивање старијих особа у активности заједнице и друштва. У првој години пројекта сваки од пет партнера радиће на анализи ситуације – како правних оквира тако и капацитета цивилног друштва у својим земљама да се успешно бави заговарањем за ову тему – а затим и на стратешком планирању које ће узети у обзир изградњу потребних капацитета  као и уочене потребе из области јавног заговарања. Ово ће бити припреме за истраживања која ће се у свакој од држава у пројекту бавити најрелевантнијом темом за старију популацију и чији ће резултати бити основа за активности заговарања до краја пројекта.

Састанак је имао и елемент изградње капацитета кроз сесију са ресурс центром Техничке подршке организацијама цивилног друштва, чије су стручњакиње дале велику помоћ партнерима у погледу техничких детаља управљања пројектом али и видљивости пројектних активности. Поред тога, стручњакиња британске организације цивилног друштва ХелпАге Интернатионал , госпођа Бридгет Слеап је одржала сесију која се тицала сакупљања података у циљу успешног јавног заговарања, као једну од припремних активности за истраживања у свим државама пројекта. Представници Тима за социјалну инклузију и смањење сиромаштва владе Србије говорили су учесницима састанка о социјалној инклузији и раду са групама грађана у циљу повећања укључености старијих особа на локалном нивоу.

Партнери су састанак завршили уз конкретне планове за рад у следећа три месеца и успостављене канале комуникације.