Simina 19, 11000 Beograd, Srbija; // telefon:+381 11 30 32 125; faks:+381 11 263 43 48;
      

BOKA samoprocena kapaciteta u Crvenom krstu Kanjiža


18.11.2024

U Crvenom krstu Kanjiža je 15. i 16. novembra 2024. godine organizovana samoprocena kapaciteta organizacije po metodologiji BOKA (Branch Organisational Capacity Assessment – BOCA) razvijenoj od strane Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca. Međunarodna Federacija je i finansijski podržala ovu aktivnost, a koja je prva samoprocena ovog tipa u Nacionalnom društvu Crvenog krsta Srbije nakon tri pilot-samoprocene urađene tokom meseca juna u okviru obuke facilitatora.

U Crvenom krstu Kanjiža ovaj proces je sproveden na inicijativu rukovodstva organizacije a Monika Česko, sekretarka organizacije i Eržebet Hodik, predsednica, su okupile grupu od petnaest učesnika u kojoj su pored zaposlenih u organizaciji, istaknutih članova upravne strukture i volontera, učešće uzeli i predstavnici najvažnijih partnera iz lokalne zajednice. Kristina Telek, direktorka Centra za socijalnu zaštitu opštine Kanjiža i Žombor Ujvari, predsednik Skupštine opštine Kanjiža su svojim prisustvom i aktivnim učešćem potvrdili ugled organizacije Crvenog krsta u ovoj sredini, ali i garantovali da će odluke donesene na kraju dvodnevnog rada imati podršku od strane partnera kojima je pomažuća aktivnost Crvenog krsta dragocena.

Kroz dinamičan rad, uz podršku troje obučenih facilitatora Crvenog krsta Srbije, grupa je do kraja drugog dana konsenzusom došla do nekoliko prioriteta za razvoj kapaciteta ove organizacije i kreirala akcione planove koji će u toku narednih dvanaest meseci diktirati rad unutar organizacije na jačanju bezbednosti volontera, boljem pozicioniranju unutar zajednice i većoj spremnosti na prilagođavanje promenljivim okolnostima. Radu je prisustvovao i Andor Fontanji, sekretar organizacije Crvenog krsta Mali Iđoš, iskazujući interesovanje za sličnu samoprocenu koja bi bila sprovedena i u toj sredini.

BOKA je komplet alata za samoprocenu razvijen od strane Međunarodne federacije kako bi se ograncima Nacionalnih društava pružila standardizovana podrška u procesu identifikacije i procene njihovih snaga, ograničenja i izazova u vezi sa njihovim organizacionim kapacitetima. Namenjen i stavljen na raspolaganje svim organizacijama pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumeseca na svetu, ovaj je alat do sada iskoršćen za samoprocene više od pet stotina organizacija i kao rezultat dao konkretne planove za unapređenje različitih elemenata organizacije i njenog rada. Crveni krst Srbije je uz podršku Fonda za izgradnju kapaciteta Međunarodne federacije, nakon susednih Nacionalnih društava, u Mađarskoj i Severnoj Makedoniji, i sam počeo sa primenom BOKA alata i do sada sproveo ovakve samoprocene u četiri organizacije Crvenog krsta u opštinama i gradovima.