BOKA samoprocena kapaciteta u Crvenom krstu Surčin

U Crvenom krstu Surčin je 14. i 15. jula 2025. godine održana samoprocena kapaciteta organizacije po metodologiji BOKA (Branch Organisational Capacity Assessment – BOCA) razvijenoj od strane Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca. Međunarodna Federacija je i finansijski podržala ovu aktivnost, a događaj u Surčinu je osma samoprocena ovog tipa u Nacionalnom društvu Crvenog krsta Srbije nakon početka rada sa ovom metodologijom juna prošle godine. Surčin je i prva beogradska organizacija u kojoj je do sada urađena BOKA samoprocena, sa svim specifičnostima koje karakterišu veće gradove, ali i činjenicom da je Crveni krst Surčin jedna od najmlađih organizacija Crvenog krsta u Srbiji.
Inicijativu da Crveni krst Surčin prođe ovaj proces dala je sekretarka Ana Blanuša. Crveni krst Surčin je opštinska organizacija Crvenog krsta u najmlađoj beogradskoj opštini koji je po broju stanovnika bliska nekim od opština u centru Beograda, ali ih po teritoriji višestruko nadmašuje, sa mnogo više poljoprivrednog zemljišta i razuđenijim stanovništvom. Izazovi sa kojima se ova organizacija Crvenog krsta suočava su zbog toga posebni i zbog toga je i samoprocena kapaciteta uzimala u obzir mnoge specifičnosti položaja organizacije, samih zajednica u opštini, odnosa sa lokalnom samoupravom.
Tokom dva dana rada prepoznati su postojeći kapaciteti i potvrđena snaga organizacije Crveni krst Surčin, pogotovo u domenu konstantnog prisustva na terenu i rada sa zajednicama kroz rad osnovnih organizacija, kao i snažnog resurrsa u vidu dobrog broja aktivnih mladih volontera ali je identifikovan i potencijal za unapređivanje kapaciteta vezanih za veće učešće lokalne zajednice u mapiranju ranjivosti, detaljnije planiranje godišnjih aktivnosti, snažniji rad na obezbeđivanju primene osnovnih principa Pokreta u svim aspektima delovanja organizacije. Veoma aktivan rad mladih volonterki i volontera, članova Omladinske terenske jedinice, ali i starijih volontera i članova upravnog odbora i skupštine Crvenog krsta Surčin obezbedio je da diskusije budu usmerene na suštinske aspekte delovanja organizacije i da se dođe do realističnih planova kako da se unaprede neki od njenih kapaciteta.
BOKA je komplet alata za samoprocenu razvijen od strane Međunarodne federacije kako bi se ograncima Nacionalnih društava pružila standardizovana podrška u procesu identifikacije i procene njihovih snaga, ograničenja i izazova u vezi sa njihovim organizacionim kapacitetima. Namenjen i stavljen na raspolaganje svim organizacijama pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumeseca na svetu, ovaj je alat do sada iskoršćen za samoprocene više od pet stotina organizacija i kao rezultat dao konkretne planove za unapređenje različitih elemenata organizacije i njenog rada. Crveni krst Srbije je uz podršku Fonda za izgradnju kapaciteta Međunarodne federacije, nakon susednih Nacionalnih društava, u Mađarskoj i Severnoj Makedoniji, i sam počeo sa primenom BOKA alata i do sada sproveo ovakve samoprocene u šest organizacija Crvenog krsta u opštinama i gradovima.


