Simina 19, 11000 Beograd, Srbija; // telefon:+381 11 30 32 125; faks:+381 11 263 43 48;
      

Dodela automatskih spoljašnjih defibrilatora (AED) granskim sportskim savezima


05.06.2024

Danas su u prostorijama Crvenog krsta Srbije Olimpijski komitet Srbije, Crveni krst Srbije i kompanija Majndrej dodelili automatske spoljašnje defibrilatore (AED) predstavnicima nacionalnih granskih sportskih saveza čiji su sportisti kvalifikovani za Olimpijske igre u Parizu 2024. godine. Tom prilikom potpisan je i Ugovor o partnerstvu između Olimpijskog komiteta Srbije i kompanije Majndrej. Ovaj dokument potpisali su predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković i Maks Čao, generalni direktor kompanije Majndrej za region jugoistočne Evrope u prisustvu predsednika Crvenog krsta Srbije prof. dr Dragana Radovanovića.

Poseban gost na ovom događaju bio je Nj.E. gospodin Li Ming, ambasador Narodne Republike Kine u Republici Srbiji.

Prisutnima su se obratili predsednik Crvenog krsta Srbije prof. dr Dragan Radovanović, predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković, generalni direktor kompanije Majndrej za jugoistočnu Evropu Maks Čao i Nj.E. gospodin Li Ming.

Radovanović je podsetio na to koliko je važno da se pored osobe koja je doživela nagli srčani zastoj nađe neko ko je spreman da pomogne na brz i adekvatan način i tako spasi život. Tokom već tri godine, kazao je on, Crveni krst Srbije obučava građane kako da postupe u slučaju zastoja srca u vanbolničkim uslovima primenom tehnika prve pomoći uz korišćenje aparata za automatsku defibrilaciju. Važna i ujedno ranjiva grupa, objasnio je Radovanović, jesu sportisti zbog čega je prva faza obuke bila usmerena ka njima. U edukaciji koja je bila sprovođena u okviru kampanje Život u tvojim rukama, Olimpijski komitet bio je snažan partner Crvenom krstu.

Radovanović se zahvalio kompaniji Majndrej budući da donirani aparati mogu na terenu da spasu život. „Visoko cenimo ovaj izuzetnan gest kompanije Majndrej u vidu donacije aparata za automatsku defibrilaciju Olimpijskom komitetu Srbije upravo u trenutku kada se naš tim priprema za odlazak na Olimpijadu, jer znamo u kojoj  će meri to uticati na sigurnost srpskih sportista na treninzima i sportskim borilištima.  Čast nam je, svakako, što je i Crveni krst prepoznat kao aktivan partner u ovoj aktivnosti“ zaključio je Radovanović.

Maljković je ponovio koliko je bio veliki značaj saradnje između Crvenog krsta Srbije i Olimpijskog komiteta u prethodnom periodu i naglasio da današnja donacija aparata za defibrilaciju nacionalnim granskim sportskim savezima koji imaju kvalifikovane sportiste za Olimpijske igre u Parizu predstavlja nastavak saradnje kojoj je cilj da se obezbede uslovi za pravovremeno reagovanje u slučaju iznenadnih okolnosti. Maljković se zahvalio kompaniji Majndrej na velikoj i značajnoj donaciji i dodao: „Mi ostajemo opredeljeni da i u narednom periodu, kroz rad naše Zdravstvene komisije, a u saradnji sa svim institucijama iz oblasti medicine u sistemu sporta i kroz naš zdravstveni sistem, radimo na unapređenju zdravstvene zaštite naših najboljih sportista.“ Na kraju izlaganja, Maljković je svoju zahvalnost izrazio i ambasadoru Narodne Republike Kine, gospodinu Li Mingu i zamolio ga da  prenese poruke zahvalnosti kolegama iz Olimpijskog komiteta Kine sa kojim Olimpijski komitet Srbije ima potpisan memorandum o saradnji.

Gospodin Čao Maks i Nj.E. gospodin Li Ming  izrazili su svoje zadovoljstvo što se saradnja Srbije i Kine nastavlja u najboljem duhu, duhu sporta i bezbednosti u sportu i poželeli našoj delegaciji mnogo uspeha u Parizu na predstojećim Olimpijskim igrama.

Po završetku zvaničnog dela događaja, instruktori Crvenog krsta Srbije izvršili su obuku u merama oživljavanja (kardionpulmonalne reanimacije) i primeni automatskog spoljašnjeg defibrilatora za predstavnike nacionalnih granskih sportskih saveza kojima je uručena donacija. Ova doncija omogući će našim sportistima da imaju brzu i efikasnu pomoć u slučaju naglog srčanog zastoja kako na Olimpijskim igrama, tako i u kasnijim aktivnostima tokom takmičenja i na treninzima.

Automatski eksterni defibrilator (AED) kao potpuno bezbedan uređaj, sa potpunom  sigurnošću vrši analizu ritma i donosi odluku o potrebi defibrilacije, te korisnika vodi kroz celi postupak oživljavanja dajući mu verbalna i vizuelna uputstva.

Ukoliko se defibrilator primeni u prvih 3-5 minuta postoji vrlo visoka verovatnoća da će osoba koja je doživela srčani zastoj preživeti i uspešno se oporaviti. Uspešna defibrilacija je moguća i kasnije, ali sa svakom sledećim minutom koji protekne od nastanka kolapsa, gubi se 7-10% verovatnoće za preživljavanje i uspešan oporavak.

 

Foto: OKS