Simina 19, 11000 Beograd, Srbija; // telefon:+381 11 30 32 125; faks:+381 11 263 43 48;
      

Istorijska odluka u Ujedinjenim nacijama da se započine izrada međunarodne konvencije o ljudskim pravima starijih osoba


17.04.2025

Dana 3. aprila, 2025.godine države članice Ujedinjenih nacija tokom zasedanja Saveta za ljudska prava u Ženevi usvojile su istorijsku rezoluciju kojom se stvara nova međuvladina radna grupa sa zadatkom da izradi međunarodni pravno obavezujući instrument (konvenciju UN-a) o ljudskim pravima starijih osoba. Ovaj važan korak predstavlja vrhunac dugogodišnjeg zagovaranja i kampanja starijih osoba, civilnog društva i drugih aktera širom sveta, uključujući i Crveni krst Srbije. Dokazi prikupljeni tokom tog perioda pokazali su da je najbolje rešenje za nedostatke i fragmentaciju u međunarodnom sistemu ljudskih prava - konvencija.

Starije osobe širom sveta svakodnevno trpe razne oblike kršenja ljudskih prava. To uključuje nasilje i zlostavljanje, diskriminaciju zasnovanu na starosnom dobu, socijalnu, ekonomsku i političku isključenost, uskraćivanje pristupa uslugama nege i podrške, neadekvatnu socijalnu sigurnost, isključenost iz odgovora na klimatske promene i zločine u oružanim sukobima.

Nova konvencija UN-a imaće pozitivan uticaj na živote starijih osoba širom sveta danas, kao i na sve nas kako starimo u budućnosti. Ona će doneti veću jasnoću i ključne smernice državama o tome kako da bolje promovišu i štite prava starijih osoba. Takođe će doprineti eliminisanju ejdžizma i diskriminacije na osnovu starosti, kao i omogućiti starijim osobama da traže pravnu zaštitu u slučaju kršenja svojih prava. Ova važna politička odluka nas je dovela korak bliže ostvarenju tog cilja.

Godine zagovaranja od strane starijih osoba i organizacija civilnog društva, naročito Globalne alijanse za prava starijih osoba (GAROP), dovele su do ove istorijske odluke UN-a. Osnovana 2011. godine, Globalna alijansa za prava starijih osoba (GAROP) nastala je iz potrebe da se ojačaju prava i glas starijih osoba širom sveta. Danas je GAROP mreža sa više od 400 članica širom sveta, ujedinjenih u radu na jačanju i promociji prava starijih osoba. Stručna saradnica Crvenog krsta Srbije Nataša Todorović je u Upravnom odboru GAROPA kao ekspert i volonter.

🔗 Rezolucija A/HRC/58/L.24/Rev.1 – UN Human Rights Council

 

Konvencija o pravima starijih osoba zatvoriće postojeće praznine u zaštiti, obavezujući države širom sveta da preduzmu konkretne mere. Ona će doprineti:

 

️ Zakonskoj zabrani diskriminacije na osnovu starosnog doba


️ Promociji dostojanstva i autonomije


️ Uključivanju starijih osoba u donošenje odluka


️ Izgradnji #SvetZaSveGeneracije (#AWorld4AllAges)

 

Vlada Republike Srbije je bila ko-sponzor ove istorijske rezolucije, koja nas približava ostvarivanju jednakih prava u starijem dobu.