- vesti
- kako smanjiti rizik, prepoznati znakove trgovine ljudima, bezbedno postupiti i zaštititi žrtve trgovine ljudima
Kako smanjiti rizik, prepoznati znakove trgovine ljudima, bezbedno postupiti i zaštititi žrtve trgovine ljudima

Crveni krst Srbije je, prema planu a uz finansijsku podršku Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca 19. i 20. oktobra 2020. godine organizovao onlajn obuku sa nazivom : „Kako smanjiti rizik, prepoznati znakove trgovine ljudima, bezbedno postupiti i zaštititi žrtve trgovine ljudima“. Obuci je prisustvovalo 22 polaznika, iz Organizacija Crvenog krsta širom Srbije koji učestvuju u radu lokalnih timova za borbi protiv trgovine ljuudima, redovno organizuju aktivnosti prevencije trgovine ljudima a u svom radu mogu doći i u kontakt sa žrtvom trgovine ljudima. O preliminarnoj identifikaciji potencijalnih žrtava, indikatorima koji ukazuju na problem, adekvatnoj reakciji i prijavljivanju sumnje, obezbeđivanju podrške žrtvama kao i o funkcionisanju nacionalnog mehanizma upućivanja učesnike su upoznale Aleksandra Ljubojević, direktorka i Lidija Milanković, stučni saradnik Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima.
Dana 21. oktobra realizovan je onlajn sastanak trenera aktivnih u implementaciji aktivnosti Programa borbe protiv trgovine ljudima "Izazovi i pravi odgovori – razmena iskustava u implementaciji aktivnosti Programa borbe protiv trgovine ljudima u godini koju je obeležila COVID-19 kriza", sa ciljem sagledavanja i beleženja konkretnih ključnih elemenata neophodnih za održavanje potrebnog kvaliteta sprovođenja informativnih radionica Programa i razmene iskustava i sagledavanja najboljih postignuća u onlajn sprovođenju aktivnosti Programa kao osnove za realizaciju potrebnih radionica u situaciji COVID-19 krize.
Svoja iskustva kao smernice i moguće korake u organizaciji aktivnosti podelili su Slađana Matijević, koordinator Progama u Crvenom krstu Beograda koja je još jednom podsetila učesnike da standardizacija Programa edukatorima i trenerima pruža sigurnost da na ispravan i prepoznatljiv način realizuju aktivnosti i neophodno je da sadrži i pokazatelje praćenja rezultata njihovog rada i beleženje napretka prema postavljenim kriterijumima kao i o nastupima u medijima i adekvatnom predstavljanju Programa; Melanija Ružić, volonter Crvenog krsta Zrenjanin koja je izvestila o mogućnostima i potrebi boljeg uključivanja studenata; Jovana Anđelić, volonter Crvenog krsta Stari Grad o mogućnostima i prednostima korišćenja društvenih mreža i platformi kao i o izazovima koje ovakav rad sa sobom nosi; o organizaciji niza aktivnosti tokom vanrednog stanja kako za korisnike tako i za volonere Crvenog krsta govorio je Endi Vaš, stručni saradnik u Crvenom krstu Sombor; Jovan Simić, volonter Crvenog krsta Kragujevca je izvestio o saradnji lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima i zajedničkim aktivnostima a Jelisaveta Andrijašević, saradnik u Crvenom krstu Srbije je iznela pregled aktivnosti međunarodne onlajn kampanje koju je inicirao i u kojoj je učestvovao Crveni krst Srbije zajedno sa Cenntom za saradnju u Mediteranu i Nacionalnim društvima Crvenog krsta i Crvenog polumeseca ovog regiona.
Obuka i sastanak su pažljivo praćeni širom Srbije o čemu svedoči veliki broj postavljenih pitanja i iznetih pozitivnh komentara kao i dostavljenih fotografija zajedničkog praćenja rada.










