- vesti
- poseta srbiji predsednice međunarodne mreže za prevenciju nasilja nad starijima (inpea), susan somers
Poseta Srbiji predsednice Međunarodne mreže za prevenciju nasilja nad starijima (INPEA), Susan Somers
Predsednica Međunarodne mreže za prevenciju nasilja nad starijima (INPEA), Susan Somers posetila je Srbiju u periodu od 16. do 25. maja 2018. godine. Cilj njene posete bio je da se upozna sa radom predstavnika mreže INPEA u Srbiji, Nataše Todorović i dr Milutina Vračevića, iz Crvenog krsta Srbije. Istovremeno, g-đa Somers je imala niz sastanaka na kojima je imala priliku da vidi zalaganja različitih institucija, organizacija i pojedinaca na prevenciji nasilja nad starijima u Srbiji.
Gospođa Somers je 17 maja bila na sastanku mreže HumanaS i upoznala se sa projektom „Inicijativa za socijalno uključivanje starijih osoba“ (TASIOP) koji koordinira Crveni krst srbije u pet država regiona a uz podršku Evropske unije, Austrijske razvojne agencije i Austrijskog Crvenog krsta. Na sastanku su predstavljani mikro projekti sprovođeni od strane organizacija civilnog društva u lokalnim zajednicama usmereni na poboljšanje socijalne inkluzije starijih osoba kroz inovativne aktivne aktivnosti, a koji su deo projekta TASIOP.
Istog dana je gospođa Somers prisustvovala i Nacionalnoj konferenciji "10 godina od stupanja na snagu UN Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom - put ka punoj primeni" koju su zajednički organizovali Tim Ujedinjenih nacija (Tim UN za ljudska prava, UN Women, UNDP, ILO, UNFPA) i Ministartsvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u hotelu Metropol u Beogradu.
Gospođa Somers je učestvovala i na Desetom međunarodnom gerontološkom kongresu 18. i 19. maja, na kome je kao jedan od uvodničara govorila o nasilju nad starijim ženama, o tome kako je ovaj fenomen nedovoljno istražen i nedovoljno prepoznat, te da zakoni nisu dovoljno senzitivni da bi u potpunosti zaštitili starije žene. Tokom govora je ona istakla da je civilni sektor u Srbiji vrlo aktivan u zalaganju za novu Konvenciju Ujedinjenih nacija o pravima starijih i pozvala sve relevantne aktere u Srbiji da budu još aktivniji i daju svoj doprinos zagovaranju za novu Konvenciju.
Gospođa Somers je 23. maja imala sastanak sa Poverenicom za zaštitu ravnopravnosti, gospođom Brankicom Janković. One su razgovarale o tome koliko su države otvorene za donošenje Nove konvencije o pravima starijih i globalnoj promeni stava u poslednjih deset godina, kao i o planovima za obeležavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima, 15. juna.
Sa Milanom Markovićem i Radošem Keravicom iz Odeljenja za ljudska pravakancelarije Ujedinjenih nacija u Republici Srbiji organizovan je sastanak 23. maja. Sastanku su prisustvovali i NatašaTodorović i dr Milutin Vračević a najviše se pričalo o promeni zakonskog okvira koji se tiče oduzimanje poslovne sposobnosti i potrebi da se zaštite pre svega starije osobe koje imaju dijagnostikovanu demenciju.
Što se tiče budućih aktivnosti INPEA u Srbiji, razgovarano je o upitniku koji će poslužiti za prikupljanje podataka o nasilju nad starijima u Srbiji i poređenju sa drugim državama, kao i o planovima za preveniranje nasilja nad starijima u Srbiji i novim partnerstvima na nacionalnom nivou koja će doprineti boljoj zaštiti starijih.





