Simina 19, 11000 Beograd, Srbija; // telefon:+381 11 30 32 125; faks:+381 11 263 43 48;
      

5. decembar - Međunarodni dan volontera


02.12.2022

Crveni krst Srbije i ove godine obeležava 5. decembar - Međunarodni dan volontera, pod sloganom „Budi human snaga čovečnosti (moć dobrote)“, te  se posebna pažnja poklanja volonterima koji  deluju u svojim lokalnim zajednicama. Upravo je njihov doprinos ono što te zajednice čini otpornijim na rizike, kao što su prirodne katastrofe, ekonomske, političke i zdravstvene  krize.

Kao najveća i najstarija volonterska organizacija u zemlji Crveni krst Srbije podseća da su volonteri nezamenljiv resurs svakog društva koje teži razvoju i da je njihov učinak višestruk. Volontiranje osim što rešava probleme ugroženih kategorija stanovništva, ono i izgrađuje ličnost onih koji volontiraju i  pomaže društvu da se uputi u humanijem smeru razvoja i solidarnosti. Volonterski rad u okviru Crvenog krsta  Srbije predstavlja svesno poklanjanje vremena, veština, znanja i energije za dobrobit drugih ljudi i zajednice bez materijalne nadoknade.  Volonteri mogu biti osobe iz svih društvenih grupa, svih uzrasta i imovinskih stanja, a aktivnosti na kojima se angažuju takođe variraju od učestvovanja u periodičnim akcijama do stalnih programa.  Volontiranje osnažuje pojedinca i povećava samopouzdanje, suzbija depresiju i pomaže vam da ostanete fizički aktivni. Volonteri omogućavaju da oni koji imaju otežane životne okolnosti postanu ravnopravni članovi društva, a kroz svoje angažovanje štite ranjive ugrožene grupe od ekonomske, društvene i političke marginalizacije. Kako vlade širom sveta, zajedno sa civilnim sektorom i lokalnim zajednicama rade na tome da ublaže efekte siromaštva i unaprede zdravlje i obrazovni nivo stanovništva, volontiranje se pokazuje kao efikasan element ovih napora. Volonteri rade na unapređenju svoje zajednice i istovremeno kroz rad, brigu i učenje menjaju svoje živote i živote svojih sugrađana.

 Crveni krst Srbije uključuje u svoj rad 60.000 volontera. Od tog broja  60 odsto čine mladi volonteri, 20 odsto je  starijih,  a 20 odsto  je srednjih godina koji čine  radno sposobno stanovništvo.

 Promovisanje volontiranja je posebno značajno u zajednicama koje su ekonomski manje razvijene, u ruralnim i udaljenim krajevima gde je najdragoceniji resurs koji zajednica ima na raspolaganju upravo solidarnost njenih članova, snažan osećaj zajedništva i jedinstvenog iskustva i motivacije. U mnogim od ovakvih zajednica volontiranje se ne doživljava kao posebna aktivnost, već kao prirodan deo odnosa u zajednici koje su utemeljene na osećaju  solidarnosti i pripadanju istoj grupi. Ovakve zajednice, utemeljene na poverenju i  usađenom osećaju solidarnosti su otpornije i na sve vrste  kriza.

Globalni izveštaj o volontiranju Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca podseća da volontiranje nije ni univerzalni lek niti jednostavna aktivnost koja se odvija sama od sebe. Volonterski doprinosi zajednicama moraju biti prepoznati kao deo složenih socijalnih, političkih, kulturnih i ekonomskih procesa koji su međusobno povezani i ne samo da menjaju jedni druge već i snažno utiču na to ko su aktivni volonteri, šta je njihova motivacija da volontiraju, ali i na koji način mogu da se angažuju u kriznim situacijama i šta njihov rad može da postigne. Kako vlade širom sveta, zajedno sa civilnim sektorom i lokalnim zajednicama rade na tome da ublaže efekte siromaštva i unaprede zdravlje i obrazovni nivo stanovništva, volontiranje se pokazuje kao efikasan element ovih napora.

Prema podacima Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca na globalnom nivou u različitim programima učestuje preko 12,5 milona volontera Crvenog krsta/Crvenog polumeseca.Kao i u Republici Srbiji i u drugim zemljama na svetu više od polovine volontera čine mladi članovi društva.

Tokom pandemije koja je pogodila ceo svet u proteklom periodu, odgovornost volontera prema zajednici pokazala se kao jedini uspešni metod prevazilaženja ove zdravstvene krize.Volonteri Crvenog krsta i zaposleni Crvenog krsta Srbije  su u pandemiji pokazali veliku humanost, znanje i požrtvovanje ostvarivši preko 700.000 časova dobrovoljnog rada, prešavši preko 1,100.000 km pružajući pomoć, podržavši proces imunizacije za preko milion  građana naše Republike.