BOKA samoprocena kapaciteta u Crvenom krstu Pirot

U Crvenom krstu Pirot je 18. i 19. marta 2025. godine održana samoprocena kapaciteta organizacije po metodologiji BOKA (Branch Organisational Capacity Assessment – BOCA) razvijenoj od strane Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca. Međunarodna Federacija je i finansijski podržala ovu aktivnost, a događaj u Pirotu je peta samoprocena ovog tipa u Nacionalnom društvu Crvenog krsta Srbije nakon početka ciklusa prošlog juna. Ujedno Crveni krst Pirot je i najjužnija organizacija u kojoj je do sada urađena BOKA samoprocena, sa svim specifičnostima koje karakterišu ovaj deo zemlje.
Inicijativu da Crveni krst Pirot prođe ovaj proces dala je sekretarka Sanja Stojanović nakon prezentacije BOKA metodologije na sastanku sekretara Crvenog krsta Srbije održanom u Baošiću prošle godine. Crveni krst Pirot je gradska organizacija Crvenog krsta u gradu koji je i centar svog okruga, i razvoj njenih kapacieta je u interesu ne samo ranjivih zajednica u gradu i njegovom okruženju već i u interesu najvažnijih partnera iz javnog domena i civilnog društva. Ovo je potvrđeno i prisustvom predstavnika Centra za socijalni rad, Gradske uprave i nevladinih organizacija na radionici i njihovim aktivnim radom na proceni kapaciteta i predlozima za unapređenje u prioritenim oblastima.
Tokom dva dana rada prepoznat je potencijal za unapređivanje kapaciteta vezanih za veće učešće lokalne zajednice u planiranju aktivnosti Crvenog krsta Pirot, a ovo obuhvata predstavnike ranjivih zajednica kao i predsednike Mesnih zajednica, predstavnike različitih javnih službi i institucija i civilnog društva. Učesnici su kao priroritetne prepoznali i rad na unapređenju kapaciteta za mobilisanje volontera i rad sa mladima, rad na unapređenju planiranja, diversifikaciji izvora finansiranja, i upravljanju informacijama.
BOKA je komplet alata za samoprocenu razvijen od strane Međunarodne federacije kako bi se ograncima Nacionalnih društava pružila standardizovana podrška u procesu identifikacije i procene njihovih snaga, ograničenja i izazova u vezi sa njihovim organizacionim kapacitetima. Namenjen i stavljen na raspolaganje svim organizacijama pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumeseca na svetu, ovaj je alat do sada iskoršćen za samoprocene više od pet stotina organizacija i kao rezultat dao konkretne planove za unapređenje različitih elemenata organizacije i njenog rada. Crveni krst Srbije je uz podršku Fonda za izgradnju kapaciteta Međunarodne federacije, nakon susednih Nacionalnih društava, u Mađarskoj i Severnoj Makedoniji, i sam počeo sa primenom BOKA alata i do sada sproveo ovakve samoprocene u pet organizacija Crvenog krsta u opštinama i gradovima.


















