Preporuke za starije tokom letnjih vrućina

Starije osobe teže podnose visoke temperature od mlađih ljudi iz nekoliko razloga:
- Teže se prilagođavaju naglim promenama temperature u odnosu na mlađe.
- Mnogi od njih imaju hronične zdravstvene probleme koji mogu da menjaju normalnu telesnu reakciju na toplotu.
- Oni češće uzimaju lekove koji utiču na sposobnost tela da reguliše temperaturu ili lekove koji koče znojenje.
Preporuka je da tokom ovog vrelog talasa u periodu od 10 do 17 časova starije osobe ne bi smele da se izlažu sunčevoj energiji, posebno stariji hrinični ili srčani bolesnici i oboleli od dijabetesa. Ukoliko starija osoba mora da izađe iz kuće preporuka je da to uradi u jutarnjim ili večernim časovima.
Prilikom izlaska starija osoba nužno mora zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom.
Ukoliko se radi o starijoj osobi čije kretanje je krajnje otežano neophodno je provetravanje prostorije u kojoj starija osoba boravi, podešavanje rada klima-uredjaja (razlika u temperaturi između spoljne sredine i prostorije ne bi trebalo da bude veća od 7 do 10 °C), navučene zavese na prozorima i obavezno održevanje higijene prostorije.
Ako koristite kolica, hodalice ili druga metalna pomagala, držite ih u hladu, jer ako su izloženi sunčevoj toploti mogu brzo postati vrući na dodir, pa čak i izazvati opekotine.
Preporučuje se uzimanje do 2 litra vode dnevno (tj. 8 čaša negazirane vode), izbegavajte izuzetno hladnu tečnost, jer može izazvati grčeve. Takođe je važno konsultovati se sa lekarom, oko unosa tečnosti ukoliko koristite lekove za zadržavanje tečnosti.
Preporuka je i uzimanje sezonskog voća i povrća. Hladna jela, voće i salate održavaju hidriranost vašeg organizma, a ujedno ne zahtevaju da se uključi rerna ili šporet pa će i Vaš dom biti hladniji. Savetuje više manjih obroka dnevno i izbegavanje prženih, pohovanih, slatkih, začinjenih i slanih jela.
Uz redovne lekarske preglede, pridržavanje lekarskih upustava i pravovremeno uzimanje propisanih lekova, starije osobe bi tokom vrućih i sparnih dana trebale češće da kontrolišu krvni pritisak.
Jako je važno održavati ličnu higijenu pre svega tuširanje mlakom vodom.
Glavobolja, mučnina i vrtoglavica znak su za uzbunu – treba se hitno javiti lekaru ili najbližoj hitnoj pomoći.
Članovi porodice, rođaci, prijatelji, komšije, volonteri u vreme letnjih vrućina trebalo bi češće da kontaktiraju stariju osobu (minimalno dva puta dnevno).