Seksualno i rodno zasnovano nasilje-edukacija profesionalaca i volontera

U Beogradu je 16. i 17. novembra 2016. godine, održan dvodnevni seminar na temu: Seksualno i rodno zasnovano nasilje. Ovaj seminar organizovan je u okviru aktivnosti predviđenih Apelom za pomoć migrantima u Srbiji, Međunarodne federacije Crvenog krsta i Crvenog polumeseca i predstavlja pre svega jačanje kapaciteta Crvenog krsta za adekvatno prepoznavanje, reagovanje i upućivanje osoba koje su doživele seksualno i rodno zasnovano nasilje. Obuka i ciljevi učenja podeljeni su u dva dela:
Ciljevi učenja– prvi dan:
Posle prvog dana, učesnici treba da:
- razumeju razlike izmedju pola i roda
- definišu seksualno i rodno zasnovano nasilje
- prepoznaju različita okruženja i okolnosti vezano za SRZN (npr. hitnost, konflikt, raseljavanje, domovi, škole, internet)
- razumeju emocionalne i socijalne posledice SRZN-a
- identifikuju psihosocijalne potrebe preživelih.
Ciljevi učenja – drugi dan:
Posle drugog dana, učesnici treba da:
- razumeju osnovne principe rada sa osobama koje su preživele SRZN
- upravljaju obelodanjivanjem vezano za SRZN
- koriste bazične veštine komunikacija sa osobama koje su preživele SRZN
- daju upute ljudima pogođenim SRZN-om
- identifikuju psihosocijalne potrebe osoba koje su preživele SRZN
- pruže psihosocijalnu podršku osobama koje su preživele SRZN
Ova obuka bazira se na tome da je osoba koja je preživela seksualno i rodno zasnovano nasilje centar pristupa: Sve počinje sa njenim iskustvima. Iskustva određuju potrebe a potrebe određuju koje se usluge zahtevaju. Princip ‘ne čini štetu’ je ključan za vođenje korektne prakse psihosocijalne podrške osobama koje su preživele seksualno i rodno zasnovano nasilje. Ovo podrazumeva da osoba koja prijavljuje seksualno i rodno zasnovano nasilje, ali i drugi npr. porodica ili osoba kojoj se preživeli poveri ne budu izložena daljem riziku od nasilja. Bezbednost preživelog i poverljivost su prioriteti moraju biti obezbeđeni i u svakom trenutku.
Ispred Regionalne kancelarije za Evropu Međunarodne Federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca, edukaciji je prisustvovala i Lisa Akero, Delegat za zaštitu, rod i raznorodnost u odgovoru na migracije.
Obuku su držali Nevenka Bogdanović, psiholog, Nataša Todorović, psiholog i dr Milutin Vračević, lekar.